Van de redactie Behalve een knappe schilder was Simon ook een boeiende verteller, en voor zijn verhalen nam Lisa als jongetje de saaie poseersessies graag voor lief. Ook een goede vertelster was Maria Gehrels. Bescheiden als zij was liep ze met dat talent niet te koop, maar zij beschreef fris en enthousiast haar leven op de blekerij-wasserij in Overveen die vijf generaties lang in haar familie is gebleven. Het gebouw bestaat nog, maar u moet er wel voor naar het Openluchtmuseum in Arnhem. Doen! Het kan weer! Wij doen bij deze een drievoudige oproep aan onze lezers. De eerste zal u niet verrassen, want die betreft het vaste ‘zoekplaatje’ van Frits van der Veldt, op pag. 36. Deze keer is dat een bekoorlijk schilderij van Otto de Kat, voorstellende een rijtje arbeiderswoningen. Waar staan die of hebben die gestaan, wil Frits weten. Deze keer hebben we nog een zoekplaatje, en dat is ook een schilderij, zie pag.10: een dubbelportret van een ‘padvinder’ en een ‘kabouter', verdwenen termen uit wat nu ‘Scouting’ heet. Het is een recente aanwinst van de Simon de Heer Stichting, en die wil er graag achter komen wie die geportretteerde kinderen zijn. Iemand die het weet? Tenslotte vraagt het bestuur uw aandacht voor zeer ingrijpende bouwplannen in het hart van Bloemendaal: op, rondom en onder de winkel van Albert Heijn. Die zijn van een zodanige omvang dat ze het dorpse karakter ernstig zouden schaden, maar het is nog niet te laat om dit onheil af te wenden. Maar vooral: geniet van deze zomer! Niet voor niets prijkt een mooi beeld van de Zeeweg op onze omslag. Op 25 juni is het een eeuw geleden dat die toen hypermoderne autoweg werd geopend. Ons Bloemendaal brengt een rijk geïllustreerd gedenkboek uit, en daar is dit schilderij ook in terug te vinden. Het is een paar jaar na de opening gemaakt door de bekende Bloemendaalse kunstenaar Simon de Heer. Wij spraken met zijn achterkleindochter Esther Jansen, die als voorzitter van de Simon de Heer Stichting de nalatenschap van haar overgrootvader in ere houdt. Ook Lisa van de Bunt haalt herinneringen op aan deze aardige man, die tegenover zijn ouderlijk huis aan de Duinwijckweg woonde. Het atelier is er nog, en wat zou het mooi zijn als het ooit een intiem museum zou worden! De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde 4 Simon de Heer in zijn loge van de Rijksacademie te Amsterdam (1920) Www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 4