www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 2 zomer 2021 Beeldarchief: Cor van Iperen Martin Lor en Elvira Kortekaas-Schuller van de archiefcommissie e Stichting Ons Bloemendaal zet zich sinds 1977 in voor het behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur in Aerdenhout, Bennebroek, Bloemendaal, Overveen, Vogelenzang en omgeving. Voor de opgeschreven en gefotografeerde geschiedenis waren de kelders van Publieke Werken geen duurzame plek. Daarom is het Gemeentearchief Bloemendaal overgedragen aan het Noord-Hollands Archief. Ondertussen raakten de huizen van de bestuurders en redacteuren van de Stichting Ons Bloemendaal overvol met stapels oude tijdschriften, boeken over de gemeente en de omgeving en vergaderstukken. Zij vroegen de gemeente om hulp. Eerst was daar het zoldertje van het Welzijn Bloemendaal, waar lagen stof en een gevaarlijk trapje vol met dozen de vrijwilligers afschrikten. Even fungeerde een niet gebruikte ruimte in de bibliotheek van Bennebroek als tussenoplossing, maar sinds 2015 bevindt het archief zich in de voormalige Brandweerkazerne op de Gemeentewerf aan de Brouwerskolkweg. Hier heeft de gemeente ruimhartig twee kamers ter beschikking gesteld. Dit tot groot genoegen van het bestuur, dat daar kan vergaderen, maar vooral van de archiefcommissie, die daar elke dinsdag vertoeft. In het archief bewaren zij hun documentatie en exemplaren van het tijdschrift Ons Bloemendaal vanaf 1977. Verder bevinden zich in het archief de bibliotheek met boeken over de geschiedenis van de gemeente Bloemendaal en omstreken en een omvangrijke collectie ansichtkaarten. Een enkele keer draagt de commissie ontvangen stukken over aan het Noord- Hollands Archief te Haarlem, omdat de stukken uniek zijn en daar onder betere omstandigheden bewaard kunnen worden en bovendien voor iedereen toegankelijk zijn. Een gedeelte van het archief, waaronder ansichtkaarten en boeken, staat op de website van de stichting. Prenten en foto’s zullen er in de nabije toekomst op worden geplaatst. Oude uitgaven van het tijdschrift Ons Bloemendaal zijn door het Noord-Hollands Archief inzichtelijk gemaakt en zijn via de website van het Noord-Hollands Archief in te zien. De archiefcommissie Sinds 2015 is Martin Lor als vrijwilliger actief op het archief en vanaf 2017 wordt hij vergezeld door Frits van der Veldt en Elvira Kortekaas-Schuller. Het vrijwilligerswerk op het archief is elke week weer een verrassing, er komen allerlei vragen binnen en het zoeken naar antwoorden geeft vaak bijzondere uitkomsten. Er komen verzoeken binnen over genealogie, historie van panden, foto’s van interieur en exterieur, straatnamen, toponiemen etc. Er wordt ook regelmatig interessant materiaal aangeboden in de vorm van foto- en ander beeldmateriaal, zoals een origineel bouwdossier van een Bloemendaalse villa uit 1915, maar ook een prachtig fotoboek van de aanleg van de Zeeweg in 1921. De foto’s leiden soms tot een zoekplaatje dat met de hulp van de lezers van het tijdschrift gelukkig meestal wordt opgelost. Er worden door de stichting ook interessante boeken en objecten aangekocht en door leden gedoneerd. Deze staan tentoongesteld in een vitrinekast in de archiefruimte. Inmiddels is er een scala aan voorwerpen te bezichtigen, van ‘Fusiethee’ (Bennebroek-Bloemendaal), herdenkingsmokken, en -medailles, filmstrook met bijbehorende gidsje Zo was Bloemendaal, distributieboekje met vleesbonnen, speldjes, boekenleggers tot een originele melkfles van de Bloemendaalsche Melkinrichting Gebr. Houtgraaf. Het archiefmateriaal wordt nu stap voor stap geïnventariseerd, gedigitaliseerd en op de juiste manier opgeborgen om het voor iedereen toegankelijk te maken en het zo goed mogelijk te bewaren voor volgende generaties. De Zeeweg bestaat honderd jaar De afgelopen twee jaar stond een deel van het archiefwerk in het teken van het boek dat nu uitkomt over het honderdjarig bestaan van de Zeeweg. Dat onderzoek heeft voor een groot deel plaatsgevonden in ons eigen archief, waar een schat aan informatie tevoorschijn kwam in de vorm van krantenartikelen, ansichtkaarten, film, foto’s en zelfs enkele suikerzakjes. Natuurlijk is het Noord-Hollands Archief veelvuldig geraadpleegd en veel waardevolle informatie is aangeboden door bewoners uit onze gemeente en van ver daarbuiten. De informatie werd thematisch ingedeeld en de schrijvers gingen aan de slag. De aanleg en bebouwing van de Zeeweg Henri Spijkerman had al jaren geleden gepubliceerd over interessante aspecten van de aanleg van de Zeeweg. In het jubileumboek maakt hij het verhaal van de aanleg nu compleet met D

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 6