www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 7 Zeeweg, (Layla Wijsmuller) Zeeweg, (Layla Wijsmuller) hoe het begon en hoe in slechts twee jaar tijd een weg werd gerealiseerd, en niet te vergeten hoe deze onderneming werd gefinancierd. De duingronden leken unieke en lucratieve bouwlocaties. Henri legt uit waarom vele plannen voor bijvoorbeeld een gemeentehuis, een school, een rusthuis en villa’s aan de Zeeweg niet doorgingen. Ook vooruitstrevende plannen voor badplaats Bloemendaal werden nooit werkelijkheid. Hoe had Bloemendaal aan Zee er dan nu uitgezien? Wij kunnen blij zijn met weinig bebouwing langs de Zeeweg. Een weg door de natuur Een vier kilometer lange asfaltstreep door de ongerepte duinen heeft natuurlijk effect op flora en fauna. Ed Prins die zich als milieudeskundige met de Stichting Vrienden van Middenduin inzet voor het behoud van de Binnenduinrand in Overveen en dagelijks over de Zeeweg fietst, vertelt over de natuur en het natuurbehoud rondom de weg. Er is al vele jaren aandacht voor het beschermen van het duingebied, maar dat neemt niet weg dat we als burgers altijd moeten blijven opletten. Denk maar aan geluidsoverlast en vervuiling. Verkeer Aan het begin van het autotijdperk is de Zeeweg als een parkway naar Amerikaans voorbeeld en volgens Nederlandse maatstaven door Leonard Springer ontworpen. Naast de auto hadden de wandelaar, de fietser en de tram (die er nooit is gekomen) een eigen rijbaan. In het boek staat een keur aan voertuigen die het ritje naar zee hebben gemaakt vanaf 1921, De beelden In woord maar vooral ook in beeld lezen en zien we de geschiedenis van de Zeeweg. Oude foto’s doen hun werk, soms zo oud dat het ver van ons af staat. Grappig is dat zelfs de jaren zestig alweer zo lang geleden De oorlog Tijdens de oorlog waren de kust en de duinen volledig in handen van de Duitsers en dat was en is goed te zien op de Zeeweg. De Eerebegraafplaats, en de restanten van de Atlantikwall, zijn daar de stille getuigen van. Piet van der Ham vertelt daarover in zijn bijdrage. meestal met mooi weer, maar soms in sneeuw- of zandstorm. Dat deze mooie weg ook berucht is en helaas tot één van de gevaarlijkste van Nederland behoort, komt in het boek eveneens aan de orde. De toekomst Zal de Zeeweg over honderd jaar nog zo prachtig slingeren door het duinlandschap met de mooie luchten? Zal het dagje genieten aan zee nog altijd bij de rotonde beginnen, of je nu loopt, fietst of je laat vervoeren? In het laatste hoofdstuk doen we een poging te kijken naar de toekomst van de Zeeweg. We zien dat het mooi en sober houden van de Kop van de Zeeweg een langetermijnvisie vraagt van huidige bestuurders, maar ook van volgende generaties. Zo is dit boek aanleiding voor een tentoonstelling in het ABC-Architectuurmuseum in Haarlem, waar bouwkundestudenten en middelbare scholieren hun plannen, ideeën en tekeningen over de Zeeweg kunnen laten zien. Voor informatie www.noord- hollandsarchief.nl Voor informatie over ons archief en het raadplegen van het archief kunt u contact opnemen met de archiefcommissie, Martin Lor mlor.2016@gmail.com. Door de pandemie was de openstelling van het archief de afgelopen periode helaas onmogelijk, maar met inachtneming van de nodige voorzorgmaatregelen kon er achter de schermen toch een hoop werk worden verzet. Inmiddels komt de archiefcommissie weer wekelijks bij elkaar en hoopt zij binnenkort weer iedere eerste dinsdag van de maand (tussen 14.00-16.00 uur) belangstellenden te kunnen ontvangen. lijken. De foto’s van natuur-en landschapsfotografe Layla Wijsmuller bewijzen hoe mooi onze kuststreek nu is. De bomen, de bloemen, de ruige duinen, de vogels, de zee en vooral de Zeeweg, alles komt voorbij vanuit de lucht, vanaf de duintoppen, vanaf de watertoren. Boekmaker Jaap Verschoor had de zware taak van deze nogal van elkaar verschillende bijdragen een goed en mooi geïllustreerd document te maken. We hopen dat alleen al het doorbladeren van het boek u doet verlangen de Zeeweg op te gaan. Het boek 100 jaarZeeweg, dwars door de duinen van Bloemendaal is te koop in de boekhandel en u kunt het boek bestellen via archief@onsbloemendaal.nl of administratie@onsbloemendaal.nl of een telefoontje naar 023-8220400 of 06 36484519

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 7