I www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 9 Ovaal portret Derkje Brink (1921) ‘De Mona Lisa van Bloemendaal' at is haar lievelings- schilderij van haar overgroot vader? Ze laat ons een ontroerend mooi ovaalvormig portret zien van een jonge vrouw met een ietwat mysterieuze glimlach. Een kopie, het origineel is in Londen. Dat is haar overgrootmoeder, Derkje de Heer-Brink, in 1921, en zij onthult ons haar theorie. Het is aannemelijk dat Simon zich voor dit portret van zijn vrouw, en zijn muze, heeft laten inspireren door de Mona Lisa, die hij ongetwijfeld in het Louvre heeft bewonderd toen hij daar in 1914 was. De glimlach van Derkje doet inderdaad denken aan die van Leonardo’s beroemde creatie, die wel is toegeschreven aan haar zwangerschap. En ja: ook Derkje is hier zwanger, van haar oudste dochter. Museum in het oude atelier? Sinds 2015 is Esther voorzitter en drijvende kracht achter de Simon de Heer Stichting, die zich met ongeveer 130 donateurs inzet voor de nalatenschap van de schilder. Zij voelt zich verantwoordelijk voor het erfgoed en breidt de geïnventariseerde collectie uit via schenkingen en aankopen. Het atelier van de kunstschilder bestaat nog, bij het woonhuis dat De Heer liet bouwen aan de Duinwijckweg 12. In haar stoutste droom ziet Esther de realisatie van een museum in dat oude atelier. Het zou eer doen aan deze gedreven Bloemendaalse kunstenaar, die naast het schilderen van de mooiste plekjes van ons dorp zich ook enorm heeft ingezet voor het behoud van het landschapsschoon. De collectie, bestaande uit tientallen grote schilderijen en nog veel meer kleinere kunstwerken, is momenteel ondergebracht in een speciale kunstopslag in Hoofddorp: een kostbare zaak. In het Gemeentehuis hangen zes door De Heer geschilderde werken en in het afscheidshuis op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal is een Terug naar 'Mona Lisa’ Derkje (1899-1983). Het eerste portret van haar kwam tot stand nadat Simon een vaste baan als tekenleraar had gekregen aan de Burger Avondschool in Zwolle (1916). Derkje Brink, ambtenaar op het belastingkantoor in Zwolle, had een kunstwerkje (de ets Vrouwtje bij de pomp) van hem willen kopen tijdens een expositie, maar hij gaf het haar cadeau. Hij vroeg haar daarna of zij model voor hem wilde zijn en dat deed zij graag. Hij maakte zijn eerste, al even prachtige en bezielde portret van haar (Portret van Derkje Brink, 1920) en toen het af was, nadat zij vaak voor hem geposeerd had, vroeg hij haar ten huwelijk. De trouwring heeft hij later op het schilderij aangebracht. Kalverweide Esther heeft nog een favoriet. “Ik ben heel dol op De Kalverweide te Bloemendaal. Het was voor De Heer waarschijnlijk het meest schilderachtige plekje van de omgeving, het lag naast zijn tuin. Die grond hadden hij en zijn vrouw in 1925 gekocht en er een villa en een apart atelier laten bouwen. Daarachter, helemaal langs dat weiland, was een lange tuin. Voor mij roept het heerlijke jeugdherinneringen op, zoals spelen en kamperen met mijn zusjes in die tuin die toen van mijn oma Hanne was. Die oma was de moeder van mijn moeder. Mijn tweede naam is Simone, naar Simon de Heer vernoemd omdat mijn moeder een goede band met haar grootvader had”. Esther Jansen schreef naar aanleiding van dit romantische gegeven haar 'Liefdeslied', samen met zangeres Sandra van Nieuwland. De video is te zien en te beluisteren op www.simondeheer.nl Simon de Heerkamer. Daar zijn twee schilderijen van zijn hand te zien. In Museum Haarlem is drie jaar geleden een overzichtstentoonstelling van het werk van De Heer georganiseerd 'Schilderachtig Bloemendaal’ met meer dan elf duizend bezoekers. - BB wff - W j

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 9