www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 10 Filmer en auteur Dick Laan in zijn werkkamer in Heemstede De familie Rote Van oudsher hebben de houthandel en de houtzagerij een belangrijke rol gespeeld in de Zaanstreek. In dit waterrijke gebied kon hout goed vervoerd worden en de wind zette de wieken van de houtzaagmolens in beweging. Zo begon Pieter Rot in 1886 een handel in kachelhout en brandstoffen. Niet veel later werd het ‘kachelhout’ vervangen door ‘timmerhout’ en de houthandel groeide. Eén ding werd als een belemmering ervaren: de naam Rot. In 1945 werd de naam van de firma veranderd van Rot in Rote. Ook de familie ging mee in de naamswijziging. Sinds de bouw in 1934 woont de familie Rot/Rote in de villa Schauwhoek aan de Krullenlaan no. 21. Deze villa is De filmer en schrijver van de Pinkeltje-boekenreeks, ‘meneer Dick Laan', was een zoon van Jan Cornelis. Hij bracht zijn jeugd door in het ouderlijk huis aan de Saxenburgerweg en woonde na zijn huwelijk met Tine de Vries aan de Wagnerkade in Heemstede. In Ons Bloemendaal van 1 maart 2015 is uitgebreid aandacht aan deze originele kunstenaar besteed. De familie Heijn Verscheidene leden van de familie Heijn hebben in de gemeente Bloemendaal gewoond. Gerrit Heijn, de vader van Albert en Gerrit Jan, heeft aan de Nachtegalenlaan in Aerdenhout gewoond. Eind jaren ‘60 volgde Albert Heijn met zijn gezin naar het Bennebroekerbos, toen gemeente Bennebroek, nu gemeente Bloemendaal. Dat was een lastig te vinden huis; het was per auto bereikbaar via de Swartsenburgerlaan en te voet of met de fiets ook via de entree van het toen nog bestaande Huis te Bennebroek. In elk geval een onderkomen waar men makkelijk in het verborgene kon vertoeven. ontworpen door de Bloemendaalse architect Henk van Kempen. Het bedrijf is in de jaren zestig uitgebreid. Het aantal verkooppunten nam toe; er waren 275 mensen werkzaam bij Rote Westzaan. In 1991 werd het bedrijf overgenomen door Pont Meijer. Dat had ook een nadeel. Op 8 december 1972 is in het bos bij zijn huis de zeventien-jarige Albert Heijn

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 10