www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 13 Waterbergbassin in Bloemendaal-Noord. (Frits van der Veldt) ijdens de omvangrijke graafwerkzaamheden ten behoeve van de geplande waterpartij stuitte men in februari 2021 onder barre weersomstandigheden op een uitgeholde boomstam. Theo Nieuwenhuizen, die dit project archeologisch begeleidde, onderkende direct het belang van deze vondst en liet de kraanmachinist de boomstam uit voorzorg behoedzaam langs de kant deponeren. Er werd besloten om de geborgen boomstam naar de gemeentewerf te transporteren en daar tijdelijk in een loods op te slaan in afwachting van verdere besluitvorming over vervolgstappen. Uitgeholde boomstam Naast de uitgeholde boomstam werd bovendien een bijbehorende houten stop met pin veiliggesteld. Nader onderzoek van de boomstam leerde dat aan de buitenzijde ervan het Romeinse getal XXXI als merkteken staat gegrafeerd, wat kan wijzen op een zekere mate van serieproductie. Dit soort uitgeholde boomstammen dienden ooit als transportbuis om helder kwel- of drangwater, afkomstig uit het aangrenzende duingebied, op de blekerijen te distribueren. De vele blekerijen die vanaf de zeventiende eeuw rond Bloemendaal en wijde omgeving waren gevestigd, waren voor het bleekproces sterk afhankelijk van schoon (duin)water dat ter plaatse van de blekerij veelal ondergronds naar de gewenste locatie werd gevoerd. Vaak gebeurde dit in dichte houten goten. Als variant hierop werden ook stelsels van aaneengekoppelde holle boomstammen toegepast, die het benodigde water langs de verschillende productiegangen van de blekerij leidden. In dit geval betrof het een uitgeholde boomstam die volgens een kaart uit 1599 van Adriaen Ockersz. specifiek als doorvoerbuis of een zogeheten ‘pomp’ of pompbuis fungeerde op de vroegere blekerij van Jan Aryansz, gelegen bezuiden de Kennemerweg nabij de gemeentegrens met Velsen. Mogelijkerwijs bepaalde het aangebrachte merkteken XXXI de volgorde van de aaneengekoppelde boomstammen. Met de gedeeltelijk taps toelopende stop kon de toevoer van het uit de duinen afkomstige water tijdelijk worden geblokkeerd, waardoor er aan de westzijde van het desbetreffende stelsel van aaneengekoppelde uitgeboorde boomstammen een buffer van helder duinwater werd gecreëerd. De bijbehorende pin of stok zorgde voor meer grip bij het aanbrengen of verwijderen van de stop. Precieze datering niet mogelijk Silke Lange, verbonden aan het biologische archeologie-onderzoekslaboratorium BIAX T

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 13