www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 14 Schematische weergave met maatvoering (Frits van der Veldt) Detailopname van merkteken (Frits van der Veldt) Uitgeholde boomstam met stop (Kees Zwaan) Transport boomstam (Martin Lor) Consult in Zaandam, bepaalde aan de hand van door haar afgenomen monsters, met behulp van een doorvallend-lichtmicroscoop met een vergrotingsfactor van vierhonderd, dat de bewuste buis uit een stam van een fijnspar (Picea abies) is vervaardigd en de stop uit stamhout van een iep (Ulmus species) bestaat. Geen van beide vondsten bleek geschikt voor dendrochronologisch onderzoek wegens het ontbreken van voldoende jaarringen, zodat de ouderdom van de houtmonsters niet kon worden bepaald. Het daartoe vereiste aantal jaarringen bedraagt namelijk minimaal zestig. De reeks vastgestelde jaarringen bij zowel de uitgeholde boomstam als de stop telde respectievelijk minder dan dertig en vijftig ringen en lag daarmee ruim onder het gestelde minimum van zestig. Schulpboor Het uithollen van de boomstam geschiedde normaliter met een schulpboor. Daarbij werd allereerst met behulp van een schroefboor een gat van geringe omvang over de volle lengte van de boomstam gemaakt. Voor het vergroten van de diameter van dit boorgat werd vervolgens een schulpboor gebruikt. Men trok een touw door het gat en bevestigde het uiteinde ervan aan de haak van de schulpboor. Aan de andere zijde van de schulpboor werd een kruisvormig houten kruk als handvat gemonteerd. Om over een grote(re) lengte te kunnen boren werden zo nodig speciale verlengstukken gebruikt. Door het stevig aantrekken van het touw aan de andere kant van de boomstam en tegelijkertijd met de schulpboor aan de voorzijde een ronddraaiende beweging naar rechts te maken ontstond langzaamaan een boorgat met een grotere doorsnede. Dergelijke schulpboren werden horizontaal gebruikt en konden door een of twee man worden gehanteerd. Wanneer twee timmerlieden daarbij nauw met elkaar samenwerkten, zorgde een van hen voor de benodigde trekkracht aan het touw, terwijl de ander de richting van de (verlengde) boor nauwlettend in de gaten hield. Gelijktijdig duwde deze het kruisvormige handvat van de schulpboor in een 032 ca. 1SJ-1S4 boomstam !TÖf> pin af stok

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 14