l ft "iwl www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 15 Schulpboor (Kees Zwaan) roterende beweging als het ware vooruit, welke voorwaartse duwbeweging ook wel pompen wordt genoemd. Aangezien het gat in de boomstam met de nodige precisie moest worden geboord en de schulpboor lang en zwaar was, rustte de (verlengde) boorstang op een schraag of twee kruislings geplaatste schoorpalen. Provinciaal archeologisch depot Bij eerdere rioleringswerkzaamheden in dezelfde omgeving werd door Theo Nieuwenhuizen al eens in 2008 een metalen voorwerp in de afgegraven grond aangetroffen. Weldra bleek het toen om een nagenoeg gaaf bewaard gebleven restant van eenzelfde soort schulpboor te gaan. De vindplaats van deze boor en de onlangs aangetroffen boomstam met stop liggen hemelsbreed slechts driehonderd meter van elkaar. De voornoemde schulpboor is destijds overgedragen aan het provinciaal depot voor archeologie Noord-Holland in Castricum. Tussen de archiefcommissie van de Stichting Ons Bloemendaal en de provinciaal archeoloog Rob van Eerden heeft inmiddels intensief overleg plaatsgevonden met als doel de opgegraven boomstam met toebehoren voor de toekomst te behouden en - in navolging van de schulpboor - bij het provinciaal depot onder te brengen vanwege de historische samenhang tussen deze beide bodemvondsten. Kopergravure van Jan Luyken 'De pompemaker' waarbij de werkwijze van een schulpboor in beeld wordt gebracht Huis van Hilde te Castricum Vooruitlopend hierop is onlangs zowel de uitgeholde boomstam als de bijbehorende stop naar het restauratieatelier Restaura in Heerlen overgebracht om daar een langdurige conserveringsbehandeling met polyethyleenglycol te ondergaan. Daarna vindt het eindtransport plaats naar het Huis van Hilde in Castricum, waar hopelijk de objecten ooit voor het publiek zullen worden tentoongesteld, want deze bodemvondst vormt een werkelijk unieke en tastbare herinnering aan de rijke geschiedenis van de vele blekerijen die Zuid-Kennemerland in de periode tussen het eind van de vijftiende en halverwege de negentiende eeuw telde.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 15