www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 20 De tafel werd geplaatst op het Koningin Wilhelminaduin, beter bekend als ‘het Kopje’ en gaf aan welke dorpen en torens er in de wijde omgeving te zien waren. In 1926 werd de oriënteertafel verplaatst naar het Julianaduin in Aerdenhout. In 1914 liet de vereniging twee barografen (een instrument om de luchtdruk te meten en te registreren) aanbrengen op het postkantoor van Bloemendaal en het Raadhuis in Overveen. Naast deze en andere schenkingen werd ook liefdadigheid betracht. Jaarlijks schonk de vereniging alle scholen in Bloemendaal twintig gulden zodat ook behoeftige kinderen aan het schoolreisje konden deelnemen. Het verkeer Een belangrijk thema voor de vereniging was het verkeer. Allerlei aspecten kwamen hierbij aan bod: de toestand van de wegen, de straatverlichting, het openbaar vervoer, obstakels voor automobilisten. Voortdurend werden verzoeken gericht aan vervoersmaatschappijen om de reis naar Haarlem en Amsterdam te verbeteren of om een goede verbinding tussen Bloemendaal (dorp) en Overveen te krijgen. In de jaren twintig verzette het bestuur zich tegen plannen om de tram van Overveen tot Bloemendaal- Noord (Duinlustpark) door te trekken, omdat dat het landelijk karakter van de gemeente aan zou tasten. Het leverde de vereniging het verwijt op dat zij te veel de autobezitters in de gemeente vertegenwoordigde. De vereniging zette zich echter wel degelijk actief in voor busverbindingen en liet een circulaire rondgaan waarop men kon intekenen voor een obligatie-uitgifte ten behoeve van de instelling van een autobusdienst. Daar kwam het toen niet van, maar begin jaren dertig maakte het bestuur zich nogmaals sterk voor een autobusverbinding. Die kwam er, misschien mede door deze inspanning. Maar de automobilist werd al vanaf het begin niet vergeten. Toen het gemeentebestuur in 1911 de politie met stopwatches wilde uitrusten om te kijken of automobielen niet harder reden dan de toegestane twintig kilometer per uur, wist het bestuur dit voornemen via die bestuursleden die in de gemeenteraad zaten te verijdelen. Ook verharding en verbreding van wegen kwam regelmatig aan de orde en leidde tot verzoeken aan het gemeentebestuur: in 1914 bijvoorbeeld werd gevraagd om verbreding van de Zomerzorgerlaan: een trechter voor ‘al wat koetsier of chauffeur’ is. De plek van Bloemendaal's Bloei binnen de gemeente De gemeente Bloemendaal kende veel verenigingen. Bloemendaal’s Bloei nam daartussen al snel een belangrijke plek in. Als er een probleem of misstand was, werd er in de krant een oproep gedaan aan Bloemendaal’s Bloei om daar iets aan te doen. De vergaderingen van Bloemendaal’s Bloei werden bij uitstek de gelegenheden waar Bloemendaalse publieke kwesties besproken werden. Talloze verzoeken heeft het bestuur bij het gemeentebestuur ingediend. Het gemeentebestuur hield ook rekening met Bloemendaal’s Bloei. Over en weer nam men het initiatief om samen te werken. Bovendien was er sprake van dwarsverbindingen. Enkele bestuursleden waren lid van de gemeenteraad, A. Koolhoven, van 1906-1915 vice-voorzitter van Bloemendaal’s Bloei, was vanaf 1907 met tussenpozen (tijdelijk) wethouder. De Zomerzorgerlaan tussen de Sterreboslaan en de Brederodelaan, iets verderop de 'trechter'. (I. Bispinck, 1917NHA) De Oriënteertafel op het Wilhelminaduin, aangeboden doorBloemendaal's Bloei ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina. (I. Bispinck, 1917 NHA)

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 20