kW •C1' www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 22 Liedje in het Bloemendaalsch Weekblad 21 juni 1917 Deze kwamen er in feite op neer dat er van de dorpen Overveen en Bloemendaal weinig over zou blijven. De zaal puilde uit, driehonderd aanwezigen, ongekend voor Bloemendaal. Groot was het verzet. In juni ging de vereniging tot actie over. Men verspreidde een ‘omzendbrief’ met een enquête. Bij de brief kregen de inwoners 24 in goud en zwart uitgevoerde sluitzegels. Op de sluitzegel stond een grote krab met het wapen van Haarlem die de kleine krab met het wapen van Bloemendaal trachtte te grijpen. De kleine krab verzette zich succesvol. Het randschrift luidde: ‘Klein Bloemendaal krachtig zich weert als groot Haarlem het te grijpen begeert’ Door deze sluitzegels te gebruiken, zou heel Nederland zien hoe Bloemendaal zich verzette tegen de inlijving! Uit de enquête bleek dat de overgrote meerderheid van de ingezetenen de annexatie niet wenselijk vond. Hierna diende Bloemendaal’s Bloei een adres in bij Gedeputeerde Staten. Het annexatieplan ging niet door, maar Haarlem gaf zich niet gewonnen. Een nieuw annexatieplan in 1925 was minder rigoureus, maar nog steeds zou een deel van Bloemendaal door Haarlem worden ingelijfd. Het Activiteiten Aan het eind van en net na de Eerste Wereldoorlog ontplooide Bloemendaal’s Bloei veel activiteiten, zoals acties voor verbetering van de rodelbaan bij ‘het Kopje’ voor het behoud van het Bloemendaalse Bos en voor verbetering van het openbaar vervoer. De vereniging werd door de gemeente gevraagd om een groot bloemencorso te organiseren bij de opening van de Zeeweg. Enthousiast schonk men bij de opening van Stoop’s Bad een fontein; eenzelfde enthousiasme was er voor het nieuwe Kennemer Lyceum. De eigen voorzitter Lioni was de grote voortrekker bij de oprichting van de school en werd de eerste voorzitter van het bestuur. Maar behalve de van tijd tot tijd oplaaiende ‘strijd’ tegen de annexatie gebeurde er in de rest van de twintiger jaren niet zoveel. Natuurlijk bleef men concerten organiseren, die Comité van Actie met als voorzitter Lioni, de voorzitter van Bloemendaal’s Bloei, lobbyde, organiseerde protestvergaderingen, en richtte een adres aan de Tweede Kamer. Het mocht niet baten, deze annexatie ging door. vanaf 1925 in de nieuwe muziektent in het Bloemendaalse Bos gegeven werden. En natuurlijk was er elk jaar de viering van Koninginnedag. Bloemendaal’s Bloei bleef een prominente vereniging. Het bestuur gaf acte deprésence bij allerlei jubilea, recepties en dergelijke. Voorzitter Lioni maakte namens Bloemendaal’s Bloei deel uit van talloze comités zoals het comité ter oprichting van een ‘Koolhovenmonument’ op het Kopje. Maar de vergaderingen werden slecht bezocht en het ledental nam af. Door de verslechterde financiële positie konden de succesvolle kunstavonden niet meer gehouden worden. Deze waren juist ook bedoeld om leden te werven, en men kwam dus in een vicieuze cirkel terecht. In 1928 besloot het bestuur als geheel af te treden: er moesten jongere, krachtige leden in het bestuur komen. Dat nieuwe bestuur kwam er, met als nieuwe voorzitter de advocaat Mr. F.J.D. Theyse. Nieuw elan Met het nieuwe bestuur kwam er inderdaad een nieuw elan. Er diende zich ook een nieuw thema aan: de plannen voor een nieuw raadhuis. Bloemendaal’s Bloei zag het als 2 De Sluit zegel o orlog, Klein Bloemendaal «weert zich krachtig'* Met een shtiizegd zinrijk en prachtig. Het zegel is nauw'lijks bekeken. Of ziel het gevaar is geweken. Annexatie is zie naar de Russen Gevaarlijk voor lui op het kussen; I-ji t Haarlem scli gemeentebestuur Verbeide zijn stervensuur. Zoo vergaat het den bonzen tirannen, Die de zwakkeren willen vermannen. De helden van ..Blouinciiduai’s lil ici Be veil'gen ons dorpje zijn groei, l’n een salvo van goiid-zwartc zegels, Verweert en behoudt d'oude regels. Zij grout-Haarlem dan ook malcontent. Wij behouden ons ééne procent! Kls'gKÖOT De sluitzegel die de inwoners van Bloemendaal kregen voor de actie tegen de annexatie. HET'TfGRUPËS'SEÖÊÊftT-l' LI r KLEIN-BIOEMËNOÏÏÏtJ 'f

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 22