www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 23 haar taak om de bevolking hierbij te betrekken en organiseerde een openbare vergadering met een lezing van een Amsterdamse architect. Er waren veel aanwezigen, onder wie veel ambtenaren, de burgemeester en de gemeentearchitect. De discussie spitste zich vooral toe op de vraag waar in Bloemendaal het raadhuis zou moeten komen. Aan de ledenvergaderingen werden regelmatig lezingen gekoppeld waarin actuele thema’s aan bod kwamen, zoals de mogelijke bebouwing aan het eind van de Zeeweg en de waterwinning door Haarlem in de duinen. De vergaderingen werden nu beter bezocht. In 1931 keek men bij de viering van het 25-jarig bestaan tevreden terug: er was veel bereikt en de vereniging had ook in de toekomst reden van bestaan. ‘In een gemeente van een zo grote uitgestrektheid en grote verscheidenheid van bevolking wil de vereniging de groepen bij elkaar brengen en de eenheid bevorderen. Ook wil ze de stem van de burgerij zijn richting het gemeentebestuur', aldus Theyse in Het Bloemendaalsch Weekblad van augustus 1931. Om deze doelstellingen te realiseren bleef het bestuur allerlei activiteiten ontplooien: een groot openluchtspel op Koninginnedag, gespeeld door Bloemendalers voor Bloemendalers, een tentoonstelling met ontwerpen voor het nieuwe raadhuis, kunstavonden. In 1938 was er een initiatief om een cultureel centrum gekoppeld aan een Busken Huetmuseum te realiseren. Het is er niet van gekomen. Hoe groot de invloed van Bloemendaal’s Bloei was, bleek in 1935 toen de gemeenteraad het besluit over de uitbreiding van Bloemendaal aan Zee uitstelde, omdat zij eerst de openbare vergadering die Bloemendaal’s Bloei over dit onderwerp georganiseerd had, wilde afwachten. Moeilijke tijden Maar het waren jaren van crisis en van toenemende internationale spanning. Dit was ook te merken bij Bloemendaal’s Bloei. In 1931 organiseerde de vereniging een ‘Weldadigheidsuitvoering’ in het nieuwe Jeugdhuis aan de Donkerelaan ten bate van het Nationale Crisiscomité. In 1934 al nam Bloemendaal’s Bloei deel aan een initiatief van de Commandant van de Luchtbeschermingsdienst in Bloemendaal om een vereniging op te richten om de ingezetenen te De Wereldjamboree In 1935 bleek dat de vijfde Wereldjamboree, de bijeenkomst van padvinders van over de hele wereld, twee jaar later in Nederland gehouden zou worden. Het bestuur zette er onmiddellijk de vaart in. Wat, als deze bijeenkomst in Bloemendaal gehouden zou kunnen worden? Er was concurrentie, ook gemeenten in het Gooi en Arnhem toonden belangstelling. Samen met het gemeentebestuur werkte het bestuur aan een garantiefonds om de Jamboree financieel mogelijk te maken. Het lukte, in 1937 werd de Jamboree gehouden op het terrein van Jonkheer Barnaart in Vogelenzang. Het was een groot succes. Er kwamen 28.000 padvinders en in totaal 600.000 bezoekers. Stempel met: Aangeboden door Bloemendaal’s Bloei Archief Vereniging Bloemendaal’s Bloei (NHA) Mobilisatie en oorlog Met de mobilisatie van eind augustus 1939 werden ook militairen in Bloemendaal ondergebracht. Onder auspiciën van Bloemendaal’s Bloei en het Centraal Oranjecomité werd beschermen tegen luchtaanvallen. Op de avond van de oprichting werden gruwelijke plaatjes vertoond over chemische aanvallen in de oorlog van 1914-1918. Een praalwagen van het bloemencorso georganiseerd door Bloemendaal’s Bloei bij de opening van de Zeeweg op 25 juni 1921 (NHA)

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 23