www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 33 et Binnenpad is vergelijkbaar met het Laantje van Eldering. Dit omdat zowel van het originele pad als van het laantje nog slechts een klein deel over is; het is echter ook weer niet vergelijkbaar omdat het laantje tot 1956 geen officiële naam had en het pad al vanaf 1894 wel! Het Laantje van Eldering liep zuidwaarts van en parallel aan het Laantje van Gehrels, dat niet meer bestaat, en parallel aan de in 1910 aangelegde Julianalaan. Het laantje begon op de Bloemendaalseweg, ging tussen villa Beek en Duin en villa de Nagtegaal door, kruiste het Binnenpad en liep vervolgens naar de gronden en de opstallen van Jan Eldering, die in bloembollen deed naast de blekerij van Gehrels. Zowel het Laantje van Gehrels als het Laantje van Eldering liepen over privé-terrein en de namen waren officieus. Deze namen waren in de volksmond aan de zandpaden gegeven. In 1956 stelde de gemeenteraad de naam van het verbrede resterende stukje van 60 meter vast van het Laantje van Eldering vanaf de Het Binnenpad was het belangrijke wandelpad en liep van de Bloemendaalseweg bij de spoorwegovergang tot aan de Bloemendaalseweg bij de theekoepel van de familie Gehrels, waar nu de Cearalaan op de Bloemendaalseweg uitkomt. Het pad sneed de bocht in de Bloemendaalseweg af. Na de aanleg van de Cearalaan en de Ernst Casimirlaan verdween in 2 fasen het grootste deel van het Binnenpad. Cearalaan oostwaarts, dat doodlopend is en naar garageboxen loopt, en de gemeente plaatste het bekende gele naambord. Dat is nog steeds zo. Prima. Ook voor het historisch besef. Het (resterende) pad/weg is qua officiële naam dus veel ouder dan het laantje en heeft ook een groter historisch belang, maar er ontbrak een geel naambord aan het begin en het eind. Jarenlang maken tientallen wandelaars en fietsers dagelijks gebruik van het stuk tussen de Ernst Casimirlaan en de Bloemendaalseweg, zonder zich te realiseren dat dit het laatst overgebleven deel van het Binnenpad is. Dat hoeft nu niet meer. Toes tand vóór 1955 1 H

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 33