Reacties zoekplaatje 17 ml www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 35 Frits van der Veldt De huidige situatie van de in 1942 door Otto B. de Kat geschilderde gevel (2021) Otto B. de Kat (1907-1995) een prachtig historisch buitenhuis dat bovendien (gedeeltelijk) als rijksmonument is aangemerkt. Buitenplaats Schoonoord Als trotse eigenaar van een in 1942 door Otto B. de Kat (1907-1995) vervaardigd schilderij, benaderde eerder dit jaar de bekende Amsterdamse patissier Cees Holtkamp de archiefcommissie met het verzoek of die uitsluitsel kon geven over de daarop weergegeven (woon)bebouwing. Omdat de leden van deze commissie het antwoord op die vraag schuldig moesten blijven, werd dit kunstwerk als zoekplaatje aan de lezers voorgelegd. Het schilderstuk raakte zo’n dertig jaar geleden door aankoop op een veiling in het bezit van Cees Holtkamp. Volgens een beknopte omschrijving op de achterzijde verbeeldt het sfeervolle wintertafereel ‘huizen in Overveen’ Als reactie op het zoekplaatje wist een bewoonster aan het Houtmanpad ons te melden dat de afgebeelde bebouwing onbetwist de achterkant van de vroegere buitenplaats Schoonoord betreft, oorspronkelijk gelegen aan het Brouwersvaartpad 6-8 te Overveen en sinds de annexatie in 1927 gesitueerd aan het Houtmanpad 6-8 te Haarlem. Dit buiten stond in het verre verleden ook een tijdlang bekend als Stad en Landzigt. Het gaat dus niet om arbeiderswoningen, zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar om Bloembollenbedrijf Bijvoet Na eerdere eigenaren, onder wie diverse gefortuneerde Amsterdamse kooplieden, raakte het in 1848 voor de koopsom van 20.000 in bezit van Antonie Nicolaas Bijvoet (1801-1878). Hij was medeoprichter van het florerende bloembollenbedrijf Gebroeders Bijvoet. Direct na aankoop ging hij op Schoonoord wonen en zette de bijbehorende gronden, aan zowel de voor- als achterzijde van het hoofdgebouw, om in cultuurgrond, die op deze manier geschikt werd voor de bloembollenkweek. Tevens liet hij aan de zuidzijde van het hoofdgebouw kantoor- en opslagruimten plus een vrijstaande bollenschuur bouwen. Het meest opvallend was dat de toegang van het hoofdgebouw naar de andere kant van het pand werd verplaatst en dat zodoende de oorspronkelijke achtergevel werd getransformeerd tot voorgevel en vice versa. Afgezien van de dakkapel boven de voormalige hoofdentree komt de actuele situatie aan de achterzijde van de aanwezige bebouwing verrassend nauwkeurig overeen met het bewuste schilderij.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 35