www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 36 Door Otto B. de Kat op doek vastgelegde oostgevel van Schoonoord in de volle ochtendzon (1942) Bijzondere kapconstructie Tamelijk uitzonderlijk is overigens de toegepaste kapconstructie bij Schoonoord, bestaande uit een dubbel zadeldak in de lengterichting van het ruim twaalf meter diepe pand. Deze ongebruikelijke kapconstructie is vanaf de grond echter nauwelijks zichtbaar. Tot halverwege de crisisperiode in de jaren dertig van de vorige eeuw hebben meerdere generaties Bijvoet huize Schoonoord bewoond en daar bijna een eeuw achtereen met succes bloembollen gekweekt en verhandeld. Door de almaar afnemende vraag naar bloembollen was Jacob Willem Bijvoet (1873-1948) genoodzaakt om Schoonoord met de omringende gronden en opstallen van de hand te doen en het complex in 1938 te verkopen aan de gemeente Haarlem. Echtpaar De Kat-van Zijl Haaks op Schoonoord met de latere aanbouwen was ver naar voren een grote bollenschuur gelegen die later - evenals de bovengenoemde opslag- en kantoorruimten - tot woning werd omgebouwd. Otto B. de Kat woonde sinds midden jaren dertig met zijn echtgenote, de dichteres Hans van Zijl, bij Brussel waar hij de Academie bezocht. Bij het uitbreken van de oorlog keerde het echtpaar terug naar Nederland en vestigde zich in het vroegere Overveen aan het Houtmanpad 8c, waar de voormalige bollenschuur in casu woonhuis gedeeltelijk als atelier in gebruik werd genomen. Hier heeft De Kat twintig jaar gewoond en gewerkt. In die tijd raakte hij bevriend met de familie Bijvoet en schilderde hij geregeld landschapstaferelen en dorpsgezichten uit de directe omgeving. Na een bewogen leven overleed Otto B. de Kat uiteindelijk op 87-jarige leeftijd in het Rosa Spierhuis te Laren. Nogmaals Schoonoord Een nazaat van de familie Bijvoet is door vererving in het bezit geraakt van een ander prachtig olieverf op doek (afm. 37,5 x 49 cm) van de bevriende kunstschilder. Op dit weinig bekende werk heeft De Kat deze keer de (huidige) voorgevel van huize Schoonoord met de voor hem zo karakteristieke vlotte penseelvoering op treffende wijze vereeuwigd.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 36