www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 7 Villa voor de familie Huijsman op Woestduin (Stichting Landschap Noord-Holland) n de eerste helft van de vorige eeuw kon men een wassend stroompje reizigers ontwaren dat vanuit de gemeente Bloemendaal in de Zaanstreek aan het werk ging. Het ging hier niet om fabrieks- of kantoorpersoneel, maar om de fabrikanten zelf. Een Zaanse geschiedschrijver zei ooit over hen: “Voor hun veertigste jaar wonen ze allemaal in Bloemendaal of Aerdenhout..." Zij prefereren de woonomgeving op de groene binnenduinrand boven het wonen te midden van industriële complexen aan de Zaan. Ze kunnen het zich veroorloven. We volgen in deze aflevering leden van de families Laan, Heijn, Rote en Huijsman die in de gemeente Bloemendaal gewoond hebben. In het volgende nummer komen de Bloemendaalse leden van de families Honig, Smidt van Gelder, Kaars Sijpesteijn, en Verkade aan bod. Leden van de familie Laan zijn onder meer bekend van Wessanen, Crok Laan en, niet te vergeten, Pinkeltje. Leden van de familie Heijn verwierven bekendheid vanwege het succesverhaal van Ahold/ Albert Heijn èn door bijzondere gebeurtenissen die zich in het privéleven van enkelen van hen afspeelden. Enkele generaties Rote leidden het houtbedrijf Rote Westzaan, de familie Huijsman tenslotte is bekend van Cacao De Zaan. Met uitzondering van Pinkeltje zijn dit allemaal bedrijven of bedrijfsonderdelen uit de Zaanstreek: een streek waarvan de economische structuur van ongeveer 1600 tot halverwege de twintigste eeuw door familiebedrijven bepaald werd. Wind- en stoomkracht De gratis gangmaker van veel bedrijvigheid was eeuwenlang de wind: draaiende molens leverden de energie voor de olieslagerij, de houtzagerij, de verffabricage, de pletterij, de papierfabricage. De ondernemers begonnen doorgaans met één of meer molens. Zij gingen compagnonschappen aan en investeerden in elkaars onderneming om financiële risico’s te spreiden. Huwelijken werden niet zelden gesloten binnen de fabrikantenkring zodat nalatenschappen toch een beetje in de familie bleven. In het midden van de negentiende eeuw wordt de windkracht vervangen door stoom. Langzaam maar zeker verdwijnen veel molens om plaats te maken voor grote industriële complexen. In 1960 werken zo’n 24.000 mensen in bedrijven aan de Zaan. Daarna echter gaat het, als gevolg van verregaande automatisering, bergafwaarts met de werkgelegenheid. Zo’n vijftien jaar later komt daar de concernvorming bij. Om de concurrentie het hoofd te bieden moet flink geïnvesteerd worden. Wereldwijd opererende bedrijven nemen Zaanse firma’s over. De ooit zo gunstige waterverbindingen worden nu een handicap: uitbreiden is vaak moeilijk of te prijzig door het samenstel van wegen en waterwegen dat de fabrieksterreinen omgeeft. Veel Zaanse vestigingen worden gesloten. Het industrieel erfgoed wordt omgetoverd tot appartementencomplexen. Geen van de acht genoemde families heeft nog invloed op de bedrijfsvoering van het bedrijf waaraan zij ooit leidinggaven. I

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 7