9 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 herfst 2021 Villa Schauwhoek Krullenlaan 21, Bloemendaal De directeuren J. (links) en P. (rechts) Rote van Rote Westzaan Jan Cornells Laan is in de gemeente Bloemendaal zeker geen onbekende. Door zijn huwelijk met Trijntje Crok, een dochter van Dirk Crok en Antje Honig, worden de banden met die oliefabrikant nauw. Al spoedig wordt hij directeur van de N.V. Oliefabriek Crok en Laan in Wormerveer. Ook neemt hij een leidende positie in bij chocoladefabriek W.J. Boon. In 1909 wordt voor het gezin Laan-Crok aan de Saxenburgerweg 5 in Bloemendaal de villa Hoogsande gebouwd door het architectenduo Roog en Van den Ban uit Haarlem: een fraaie rietgedekte villa in een weelderig groene omgeving. Van 1912 tot 1932 was Jan Cornelis - met een korte onderbreking - lid van de gemeenteraad van Bloemendaal en van 4 september 1923 tot 8 juni 1932 wethouder. Hij werd tot lid van de raad gekozen als lijsttrekker van de 'lijst Laan'. 'De heer Laan was een typische wethouder voor een gemeente als Bloemendaal. Evenals zoovele inwoners dezer gemeente was ook de heer Laan een zakenman, een dier nijvere kooplieden, die Nederland groot maken en het aanzien hebben gegeven aan de welvaart in de Zaanstreek. Eerlijk en openhartig, op het ruwe af, maakte hij op den buitenstaander niet zelden een onheuschen indruk. Maar Laan had een hart als van goud en met een toewijding als voor zijn eigen zaken, waakte hij over de belangen van de gemeente Bloemendaal', lezen we na zijn overlijden in het Algemeen Handelsblad. Hij overleed in 1934 op de leeftijd van 68 jaar. Aan hem herinneren de Wethouder Laanbank aan de Lage Duin en Daalseweg in Bloemendaal en het Wethouder Laanpark aan de Burgemeester den Texlaan in Aerdenhout. Als zijn broer Remmert in 1911 kinderloos overlijdt, erft Jan Adriaan zijn woonhuis en pakhuis. Op 1 oktober 1915 koopt hij op een veiling het grote landgoed Singraven, aan de Dinkel bij Denekamp (Overijssel). Architect Andries de Maaker uit Heemstede leidt het grote restauratieplan; ook bouwt hij boerderijen en dienstwoningen op het goed. De bereikbaarheid was geen probleem, want Jan Adriaan was een zeer vroege automibilist. In 1901 schafte hij zich al een Darracq Tonneau aan. In 1918 overleed hij in Overveen; hij was zeventig jaar. De Nagtegaal diende van 1933 tot 1966 als raadhuis van de gemeente Bloemendaal en is later gesloopt.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 9