www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 13 De jonge Gert de Kruif voor het tuinbaashuis van zijn opa Meij inderen van de kleuterschool op de Schoollaan maakten regelmatig wandelingen in het Willinkbos. Dat gebeurde onder leiding van mevrouw Ringnalda, die via de Hervormde Kerk contact had met juffrouw Willink. Eerst zwaaiden ze even naar de juffrouw, die altijd in de erker zat. En dan was het richting vijver, op zoek naar donderkopjes en later naar kleine kikkertjes in het gras. In de winter hadden de schaatsliefhebbertjes vrije toegang tot het ijs op de vijver. Dat was snel bevroren en mooi glad. Soms kwam de juffrouw met haar hondje kijken. Heel wat kinderen uit die tijd realiseren zich nu hoe bevoorrecht ze waren dat ze indertijd zo met de natuur hebben kunnen opgroeien. Opa Meij Als een waar feest voelde het voor Gert de Kruif en zijn broer om vanuit Haarlem bij hun grootouders Meij aan de rand van het Willinkbos op bezoek te gaan. De woning stond tegen het grote koetshuis aangeplakt. Opa Meij ging als tuinbaas over al het groen en betaalde op zaterdag de lonen uit aan de knechts. Na zijn pensioen mochten hij en zijn vrouw er vrij blijven wonen en gebruik maken van de moestuin. De kleinzoons De Kruif hielpen hun grootvader in de moestuin, liepen mee naar de toenmalige boerderij Swartsenburg achterin het bos en waren met opa in de geheimzinnige orangerie, waar het rook naar teer en vergankelijkheid. Ze bouwden hutten, schoten met een zelfgemaakte pijl en boog, klooiden bij de vijvers en klommen naar de bouwvallige gietijzeren belvedére. Gert en zijn broer voetbalden onder de bomen, met de deuren van het koetshuis als doelen. Achter de rechterdeur zat de werkplaats van Jan Krullaerts, de koetsier en later chauffeur van ambachtsvrouwe Willink. Hij woonde met zijn vrouw ‘ingebouwd’ in het koetshuis. Na het tijdperk van Juffrouw Willink en chauffeur Krullaerts speelde Marina Bakker als kind regelmatig in en rond het koetshuis. Haar vader, melkboer Dirk Bakker van de Bennebroekerlaan, had een deel van het koetshuis gehuurd om er ‘s nachts zijn rijdende winkel te stallen. Marina ging graag mee naar het romantische gebouw onder de oude kastanjebomen van het Willinkbos. K

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 13