www.onsbloemendaal.nl 14 nr. 4 winter 2021 Het koetshuis (Jeroen van der Werff) Romantiek en oorlog In 1974 kwam het gezin Damave in het grote koetshuis wonen. De Damaves restaureerden de tuinmanswoning en het koetshuis en hebben er tegelijktertijd twaalf jaar lang een heerlijke tijd doorgebracht. Moeder Kitty Damave sleepte kinderen met fantasieverhalen de natuur in. Ze vertelde sprookjes over de paardebloemzaadbollen onder de oude grote kastanjebomen op de grens met het weiland. Ze maakte hen wijs dat de zaadjes allemaal prinsen waren, die gevangen waren tijdens hun reizen op zoek naar een prinses. Ze bliezen de prachtige zaadbollen uit elkaar om die arme prinsen te bevrijden en hen te helpen de prinses van hun dromen te vinden. Hele velden hebben ze kaal geblazen. Zo zie je maar: pas op met wat je kinderen vertelt. Voor jongste zoon David was het Willinkbos een wildpark waar hij met twee schoolvriendjes oorlogje speelde. De vader van de vriendjes was legerofficier en had allerlei materiaal voor hen beschikbaar. Zelfs als van de hitte de mussen dood van het dak vielen, waren de jongens, gehuld in te grote, opgesjorde legeruniformen met eigengemaakte geweren, bezig zich in hevige gevechten uit te leven. Liliane Damave Van liefde en de bomen Een van de drie papegaaien van de familie Damave overnachtte soms in een van de oude kastanjebomen. Nood was aan de man toen er een zware, dagenlange storm uitbrak. Bij de eerste mooie dag hoorde Pien Steinke aan de Swartsenburgerlaan de papegaai krijsen. Ze belde naar Kitty Damave, maar toen de kinderen met haar aankwamen, was de papegaai verdwenen. Buurman Petri van de Swartsenburgerlaan zag haar in een boom bij de Linnaeushof zitten, dus Kitty en haar kinderen daarheen. Papegaai vond het amusant, maar liet zich niet verlokken om mee naar huis te gaan. Dat lukte pas toen vader Chris arriveerde, want op hem was ze verliefd. Zoon Mark Damave hield van het bos om zich terug te trekken met zijn eerste vriendinnetjes om ze ongestoord te kussen. Hij werd betrapt door de jongste zoon van de familie Bruijns aan de Swartsenburgerlaan. Die vertelde trots dat hij later ‘Mark Damave’ wilde worden. Dan zou hij ook de meisjes kussen in het Willinkbos. kwam weleens op hun eigen paard op de overwoekerde paden aangereden, maar ging liever naar Haarlem om te winkelen.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 14