www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 15 Kastanjebomen tussen koetshuis en weiland De bramenpluksters Oudere kinderen van de Reek hebben nog een speelhuisje gekend waar de laatste telg van de familie Willink in had gespeeld. Ook weten zij zich een prieeltje in het bos te herinneren. Ze liepen met een veilige boog om het tuinbaashuis heen om bramen te plukken bij de belvedére in de noordwestelijke hoek van het bos. Het liep een keer fout toen de zoon van tuinbaas Meij twee zusjes Van Driel betrapte en tot hun grote frustratie de bramen liet inleveren. De braamstruiken staan nog steeds in groten getale rond de heuvel. Maar tot spijt van de plukkende wandelaar snoeit de huidige beheerder Landschap Noord-Holland de struiken weer weg. Hedendaags natuurbeheer schrijft voor dat andere gewassen meer ruimte moeten krijgen. Definitief verwijderd is de gietijzeren constructie van de belvedére, oorspronkelijk blauw geschilderd. De kunstmatige heuvel, misschien de oude droogberg van een blekerij en zichtbaar vanaf de Binnenweg, is voor een deel afgegraven, omdat iemand daar een huis wilde bouwen. Het plan is afgeblazen vanwege een noodzakelijke dam met duiker in de sloot nabij de Swartsenburgerlaan waar geen toestemming voor was. De opdrachtgeefster was, naar verluidt, mevrouw Veldhuyzen van Zanten-Schutte. Kaatje Burgemeester mr K.J.G. baron van Hardenbroek kwam ook vaak in het bos. De kinderen zagen de baron bijna dagelijks vanaf zijn villa Bosch en Duinzicht langs de Rijksstraatweg aan komen rijden. Hij parkeerde zijn auto bij het koetshuis en wandelde zijn vaste ronde, met wandelstok, hoed en twee spaniëls. Tegenover de baron woonde de cabaretier Toon Hermans die ook acte de présence in het Willinkbos gaf, zij het op een heel andere manier. Series kinderen zagen hem in 1959 op Swartsenburgerlaan bezig met opnamen voor zijn film ‘Moutarde van Sonaansee’. De film zou floppen maar de omstanders vergaapten zich aan het schouwspel van een vrouwelijke wandelclub die telkens weer over het laantje moest aan komen lopen. Het liedje dat zij zongen heette ‘Kaatje met je mondharmonicaatje’ Toon stond erbij en vermaakte zichzelf en anderen met grappen en grollen. De jeugd omarmde het lied en het werd nog lange tijd gezongen. Het vierkante witte huis van paardenkoopman Kees Petri (Jeroen van der Werff) Met dank aan Marina Bakker, Kitty Damave, Truus van Driel, Gert de Kruif, Mar Linnekamp, Adriaan de Marie, Marja Ruighaver, Nora de Vos Tenzij anders aangegeven zijn de foto’s afkomstig uit familiearchieven. Tegenover de baron woonde de cabaretier Toon Hermans die ook acte de présence in het Willinkbos gaf, zij het op een heel andere manier.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 15