www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 19 kinderfeesten. Bloemendaal Vooruit had het gevoel tegengewerkt te worden door het gemeentebestuur. De burgemeester weigerde namelijk erelid te worden van een nieuw comité, gevormd door Bloemendaal Vooruit. Vervolgens zei het college van B&W ook nog expliciet ‘geen moreelen steun’ te willen toezeggen voor een geldinzameling voor een kinderfeest en weigerde ook de kinderen vrijaf te geven. Het conflict leidde zelfs tot een optocht met een kar met spotprenten over de gemeenteraad, de burgemeester en het door Bloemendaal’s Bloei ontworpen gedenkteken. Al zingend trokken jongens met lampionnen door het dorp. Bloemendaal Vooruit haastte zich om zich van deze ‘ongepaste’ optocht te distantiëren. Uiteindelijk organiseerde Bloemendaal’s Bloei in november toch nog kinderfeesten per school. Verschillende bestuursleden tastten in hun ‘eigen buidel’ om het kinderfeest te financieren. De kinderen kregen een mooi herdenkingsbordje. Blijkbaar werd er zoveel gefluisterd over de gang van zaken, dat het bestuur van Bloemendaal’s Bloei het nodig vond om in het jaarverslag te vermelden dat zij het plan voor de herdenkingsbordjes al bedacht had vóór de ontbinding van het comité ‘Plan 1913’. Sociale en politieke achtergrond Bij de bestuursleden van Bloemendaal Vooruit heerste grote verontwaardiging over de gang van zaken. Men had het gevoel altijd in de hoek geduwd te worden. Als het om Bloemendaals’s Bloei was gegaan, zou er wel morele steun geweest zijn. Het werd gevoeld als een persoonlijke belediging, het was alsof het college van B&W hen niet fatsoenlijk genoeg vond. Daar hadden ze in zoverre gelijk in, dat de leidende personen in Bloemendaal’s Bloei sterk verbonden waren met de sociale en politieke elite. Verschillende bestuursleden van die vereniging zaten ook in de gemeenteraad, een enkeling schopte het tot Concours Schietvereniging 'Generaal Joubert'. v.l.n.r. Paul Roozen, overste Wagtendonk, Albert Bos (voorzitter), burgemeester Jhr. A. Bas Backer, Abr. Koolhoven, Mr. A.W. Jacometti, mevrouw Jacometti. Burgemeester Bas Backer lost het eerste schot. 1910. (NHA) wethouder. Bij de oprichting van Bloemendaal Vooruit had dit sociale verschil al een rol gespeeld. De middenstand vond dat haar belangen binnen ‘Bloemendaal’s Bloei’ niet goed vertegenwoordigd waren. Ook in de pers werd geschreven over de sociale en politieke achtergrond van deze kwestie. Het Bloemendaalsch Weekblad sprak naar aanleiding van het conflict rond ‘Plan 1913’ in een fel hoofdartikel over het ‘geheimzinnige regentengedoe’ van voorzitter Jacometti van Bloemendaal’s Bloei. ‘Het college [van B&W] legt zich erop toe om van de gemeente een parvenu-achtig rijkeluisdorp te maken, waarin de kiem van een werkelijk volksleven dadelijk wordt verstikt. Waar is voor hen de gewone burger?’ Ook het Haarlem's Dagblad vroeg zich af waarom in dit ‘paradijsje op aarde, waar mensen gelukkig zouden moeten zijn’ geen eensgezindheid is, geen openbaar leven.’ De krant weet het aan de eigenaardige samenstelling van Bloemendaal: enerzijds de oorspronkelijke bevolking die er geboren en getogen is, anderzijds een deel dat de voornaamste belangen elders heeft (vooral in Amsterdam) en niet werkelijk ‘mededorpeling’ is. Of dit de juiste analyse is, weten we niet, maar de gebeurtenissen in deze jaren wijzen wel op tegenstellingen binnen deze kleine gemeenschap. Het conflict bleef onder de oppervlakte doorsudderen. Bij de organisatie van het bloemencorso door Bloemendaal’s Bloei ter gelegenheid van de opening van de Zeeweg in 1921 werd de kwestie weer opgehaald. Sommigen vonden dat het organisatiecomité niet democratisch samengesteld was en waren bang dat daardoor de belangen van de middenstand niet goed behartigd zouden worden. Het leidde tot een groot hoofdartikel over ‘de kwestie 1913’ in Het Bloemendaalsch Weekblad.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 19