www.onsbloemendaal.nl 20 nr. 4 winter 2021 Openluchtspel 'Eenheid door Oranje'landhuis 'Elswout' in 1938. (NHA) ‘Bloemendaal voor Bloemendalers' De houding van het bestuur van Bloemendaal’s Bloei tegenover de bevordering van het vreemdelingenverkeer bleef afwijzend. In de jaren twintig kwam de bevordering van het vreemdelingenverkeer af en toe aan de orde, maar werd steeds afgewimpeld. Bij het 25-jarig bestaan van de vereniging formuleerde voorzitter Theyse het in een interview in Het Bloemendaalsch Weekblad van augustus 1931 heel expliciet: ‘Heel de geschiedenis van de Vereeniging druischt in tegen de gedachte dat ze zou zijn een vereniging ter bevordering van het Hoe ging het verder met Bloemendaal Vooruit? Na de enorme deceptie bij Bloemendaal Vooruit in 1913 verdween de vereniging steeds meer naar de achtergrond. In HetBloemendaalsch Weekblad verscheen in 1918 een kritisch artikel over het ‘dooie dorp’ Bloemendaal. De schrijver vraagt zich af of Bloemendaal Vooruit, dat nu toch al vele winterslapen achter de rug heeft, niet eens wakker zou kunnen worden. Van Bloemendaal’s Bloei is er weinig te verwachten: men spant zich wel in voor annexatie en de Zeeweg, maar verder niet. ‘Zo krijgen we nooit vreemdelingen naar ons dorp.’ Toch bleek Bloemendaal Vooruit niet helemaal verdwenen, want eind 1918 werden er door de beide verenigingen weer plannen gemaakt voor een gezamenlijk Oranjefeest. Daarna wordt Bloemendaal Vooruit nog een enkele keer in de pers genoemd, voor het laatst in 1932 als gesproken wordt van een ‘slapend bestaan’ van de vereniging. Wijziging van beleid In de loop van de jaren dertig kwam er een voorzichtige wijziging in het beleid. Een grote doorbraak was de Wereldjamboree, de bijeenkomst van padvinders van over de hele wereld in 1937 in Vogelenzang. Leden van het bestuur werkten in een Jamboree-commissie samen met C.R.T. baron Krayenhoff, voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV). De Wereldjamboree bracht duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland naar Bloemendaal. Het leek alsof de ogen nu geopend werden. Het Bloemendaalsch Weekblad sprak van een vereniging die jarenlang een soort ‘Monroeleer: Bloemendaal voor de Bloemendalers’ aangehangen had en nu inzag dat ‘ze haar vleugelen wijder moet uitspreiden en ook landgenooten van elders en vreemdelingen nader met de schoonheid van onze gemeente moet vertrouwd maken’ Het volgende initiatief was een groot openluchtspel in Elswout, waarbij Theyse wilde samenwerken met de ANVV en hoopte dat ‘veel vreemdelingen en vooral Engelschen’ naar Elswout zouden komen. vreemdelingenverkeer. Dat is nooit het doel van Bloemendaal’s Bloei geweest.’ Het was ook niet nodig, vond Theyse, Bloemendaal heeft zoveel natuurlijke attracties, natuurschoon en andere. En: ’het heeft voor de gemeente geen beteekenis dat hier komen wat men noemt dagjesmenschen.’ Het doel van de vereniging was volgens Theyse om Bloemendaal zo aangenaam mogelijk te maken voor de bewoners. ‘Samengevat: Bloemendaal voor Bloemendalers.’

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 20