Ina Boudier- Bakker schreef in de torenkamer van Aerdenhouts- duinweg 5 HEER WOONDE AERDENHOUTSDUINWEG 5 AERDENHOUT Inge de Wilde eg de naam Ina Boudier-Bakker en de ouderen onder ons noemen meteen De klop op de deur, de roman waarmee de schrijfster in 1930 in één klap beroemd werd. In het lijvige boek van ruim duizend bladzijden beschreef ze drie generaties van een aanzienlijke Amsterdamse familie. Als warme broodjes gingen de exemplaren over de toonbank en het boek beleefde in drie jaar tijd twaalf herdrukken. In 1931 volgde ook nog een toneelbewerking door A. Defresne. Voorafgaand aan dit succes had Ina Boudier-Bakker (1875-1966) al een heel oeuvre op haar naam staan. Ze was in 1875 geboren op de Weteringschans 117 in Amsterdam en begon al jong te schrijven. Vanaf 1897 publiceerde ze in tijdschriften en in 1902 verscheen haar eerste boek, Machten. Met de roman Armoede (1909) werd ze bekend. Het was het begin van een lange rij novellen, romans en toneelstukken. Vele verhuizingen In 1902 trouwde Ina Bakker met de zoon van een Zeeuwse hotelier, Henri Boudier, die bij de posterijen een bescheiden carrière zou maken. Het betekende vooral dat het echtpaar tot ongenoegen van Ina vaak moest verhuizen omdat Henri, of ‘Hans’ zoals ze hem noemde, overgeplaatst werd van het ene postkantoor naar het andere. Niet zonder reden had het boek, dat de journalist en vertaler Hans Edinga een paar jaar na Ina’s dood over haar schreef, als titel Tien huizen duizend levens (1969), waarbij de ‘duizend levens’ verwezen naar haar ontelbare romanfiguren. Edinga had als zeventienjarige contact gezocht met de schrijfster wat leidde tot een vriendschap die tot haar dood stand hield. Hij kreeg de beschikking over haar literaire nalatenschap en verwerkte veel citaten uit haar brieven in zijn boek. Na zijn eerste standplaatsen Amsterdam en Utrecht volgde Henri Boudiers aanstelling in 1913 als beheerder/ directeur van het postkantoor in Aerdenhout op de Aerdenhoutsduinweg 5. Over hun huisvesting hadden de Boudiers niet te klagen. Het postkantoor bevond zich op de parterre van het kapitale pand uit 1905. Zijzelf woonden er boven. Het huis beviel Ina goed. ‘Ik kan niet wonen op een etage of half bovenhuis zonder tuin', schreef ze eens. De eerste verdieping van het elegante torentje van het huis diende als haar werkkamer. Lang duurde het Aerdenhoutse verblijf niet. In 1917 werd Boudier aangesteld in Vianen waar ze opnieuw boven het postkantoor kwamen te wonen. De moderne vrouw en haar tekort (1921) Ina’s Aerdenhoutse tijd was niet haar meest productieve. Ze schreef er de roman Het Spiegeltje, die in 1918 verscheen en begon er te werken aan De moderne vrouw en haar tekort (1921), geen roman, maar een anti- Het huis Aerdenhoutsduinweg 5 in 2021 met de werkkamer van Ina Boudier-Bakker in de toren (Theo Kuipers) Q Z 4

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 22