www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 23 Henri en Ina Boudier-Bakker feministisch commentaar op de vrouwenbeweging. Annie Romein-Verschoor liet in haar proefschrift Vrouwenspiegel (1936) weinig heel van beide boeken. De ongehuwde werkende vrouw werd daarin volgens haar beschreven als iemand die haar echte roeping als echtgenote en moeder had gemist. Het hele werk van Boudier-Bakker was volgens Romein-Verschoor trouwens, ‘overvuld van de moederschapsgedachte, van een verheerlijken dat zich vooral uit eigen kinderloosheid laat verklaren'. Een niet hard te maken conclusie, maar misschien niet onwaar. Inderdaad uitte Boudier- Bakker in De moderne vrouw haar zorgen over de vrouwenemancipatie, die volgens haar te ver was doorgeschoten. Ze had medelijden met de ongehuwde vrouw, die zou hunkeren naar een gezinsleven. Boudier-Bakker leek daarin op Anna de Savornin Lohman, romanschrijfster en redactrice van het tijdschrift De Hollandsche Lelie, die in het huwelijk en moederschap de ware roeping van de vrouw zag. Anna trouwde pas op latere leeftijd en kreeg net als Ina geen kinderen. Top Naeff. Isaac Israels kwam in Aerdenhout op bezoek en schilderde haar portret. In de jaren twintig zou hij haar nogmaals portretteren. Hoofdpostkantoor Utrecht In 1928 verhuisde het echtpaar naar de Oudegracht 333 in Utrecht, waar Ina De klop op de deur voltooide. Haar man kreeg een functie op het hoofdpostkantoor van de PTT en werd voorzitter van het Personeelfonds. In 1941 nam hij ontslag en kreeg een groots afscheid met een door Lizzy Ansingh van hem geschilderd portret. Na zijn overlijden in 1952 bleef Ina doorgaan met schrijven. Nog in 1962, op 87-jarige leeftijd, publiceerde zij de roman Honger. Zij overleed in 1966 en werd begraven in Bilthoven. Literatuur A.H.M. Romein-Verschoor, Vrouwenspiegel. Een literair-sociologische studie over de Nederlandse romanschrijfster (Amsterdam 1936) Hans Edinga, Tien huizen duizend levens. Het leven van Ina Boudier-Bakker (Amsterdam 1969) Gé Vaartjes, ‘Bakker, Klaziena', in: Digitaal Vrouwenlexicon van Nederland. (http://resourches. huygens.knaw.nl/vrouwenlexicon/lemmata/data/ Bakker) ‘Niet open doen' Door lezers en vooral lezeressen werd Ina Boudier- Bakker op handen gedragen en ze kreeg ook veel positieve recensies, maar de kritiek van bijvoorbeeld Menno ter Braak was niet mals. Hij sprak over ‘damesromans' en schreef over ‘de gemoedelijke huiskamer van de psychologische roman' Venijnig was het blad De Gemeenschap dat in 1934 in een satirische rubriek schreef: 'De klop op de deur. Niet open doen'. Geïsoleerd was Ina in het stille Aerdenhout niet, want ze onderhield veel contacten met schrijvers zoals Lodewijk van Deyssel en PC. Boutens. Tussen 1905 en 1914 was ze tevens bestuurslid van de Vereniging van Letterkundigen. Vele jaren was zij ook bevriend met die andere populaire schrijfster, Grote kluis Na haar dood raakte het werk van Ina Boudier- Bakker langzamerhand uit de mode. De klop op de deur werd een titel uit de verleden tijd. Maar vanaf 2000 is sprake van een kleine revival en een aantal van haar boeken werd herdrukt. In 2005 werd het postkantoor in het pand aan de Aerdenhoutsduinweg opgeheven. Er volgde een enorme renovatie en het hele huis werd woonhuis. Alleen een grote kluis herinnert nog aan de oorspronkelijke bestemming.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 23