www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 25 Aftocht Duitse militairen op de Mollaan in Bloemendaal 1944 Studenten-onderduikers op het dak van het onderduikadres de BéJé in de Barteljorisstraat te Haarlem Bij lezing dringt zich de vraag op in welke opzichten de oorlogsgeschiedenis van Bloemendaal zich onderscheidde van die van andere, min of meer vergelijkbare Nederlandse gemeenten. De verschillen lijken herleidbaar tot twee typische kenmerken van deze gemeente: de geografische situatie en de samenstelling van de bevolking. Door de ligging aan de kust was Bloemendaal voor de Duitsers van strategisch belang, en het wemelde er dan ook van de Wehrmachtsangehörigen. Dat werd nog erger toen Duitsland aan de verliezende hand raakte en de bezetters aan de bouw van kustversterkingen begonnen om een mogelijke invasie te weerstaan. Voor de bevolking had dat onaangename gevolgen, vooral in de vorm van steeds meer rigoureuze ontruimingen. Tegelijkertijd genereerde de sabotage van Duitse militaire objecten door het steeds beter georganiseerde verzet harde repressie en collectieve straffen. Anders dan bijvoorbeeld in Haarlem hebben represailles als het executeren van gijzelaars of willekeurige voorbijgangers zich hier niet voorgedaan. Wel dienden de duinen als executieplaats van vele honderden verzetsstrijders van elders. Dan de bevolking, die volgens burgemeester jhr. Den Tex enigszins overdreven ‘vrijwel geheel uit meer gegoeden’ bestond. Voor de Duitse Wehrmacht bood die omstandigheid het voordeel dat huisvesting nooit een probleem was; voor elk doel was wel een tehuis of een villa te vorderen. In de samenstelling van de verzetsgroepen is die van de bevolking vanzelfsprekend terug te vinden. Communistische cellen waren hier niet te vinden, wel christelijk geïnspireerde verbanden en doldrieste clubs van jongens van goeden huize als de ‘Rolls Royce’ groep. Het is geen toeval dat de financiële experts achter het Nationale Steunfonds, mr. C.W. Ritter en de gebroeders Van Hall, banden met Bloemendaal hadden. Daar staat tegenover dat de NSB’ers en andere collaborateurs in gemeenten als de onze verhoudingsgewijs talrijk waren, zoals blijkt uit het aantal ‘foute’ burgers dat na de bevrijding werd opgepakt. Gelukkig komen we in dit boek ook een hartverwarmende schakering aan ‘goede’ Bloemendalers tegen: mannen en vrouwen die in de donkere jaren van onrecht en onderdrukking het hoofd overeind hielden en bereid waren daar een prijs voor te betalen. Daar waren bekende verzetsstrijders bij als de bovengenoemden en Henk van Riessen, een van de drijvende krachten achter de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers, maar ook lokale figuren zoals burgemeester Co den Tex, dominee Van Dijk, de schilder Simon de Heer, de rijke ‘Oom Herman’ Slurink in Aerdenhout, en zulke praktische mannen van de daad als de meubelmaker Van Asten en Cees de Jong. We houden hen in ere. Uitgeverij van Wijland ISBN 978-90-77285-58-9 Prijs 19,95

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 25