Bloemendaal op Russische stafkaarten www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 4 winter 2021 Frits van der Veldt In 2000 publiceerde het Haarlems Dagblad een opmerkelijk berichtje over een drietal Russische stafkaarten. De aanleiding hiervoor was dat kort tevoren het Noord-Hollands Archief via een bevriend antiquariaat deze kaarten had weten te verwerven. De drie uit 1977 daterende stafkaarten zijn hoogstwaarschijnlijk afkomstig uit een militair depot bij Sint-Petersburg. De kaarten bestrijken het kustgebied tussen de IJmond in het noorden en Heemstede-Bennebroek in het zuiden, en zijn op een schaal van 1:10.000 uitgebracht. Ter illustratie van het krantenbericht was de meest noordelijke kaart afgebeeld, die overigens, al dan niet opzettelijk, fgelopen zomer verscheen een lijvig boekwerk over de Zeeweg. Door gebrek aan publicatieruimte haalden helaas niet alle door de deelnemende auteurs aangeleverde teksten het boek in wording; er moesten lastige keuzes worden gemaakt. Eén van de teksten die hierdoor kwamen te vervallen, ging over een Russische stafkaart waarop de Zeeweg prominent staat afgebeeld. Omdat we u dit bijzondere verhaal niet willen onthouden, volgt hieronder alsnog de in het boek ontbrekende tekst. diverse fouten bleek te bevatten. Een van de kaarten toont onder meer een aanzienlijk deel van de Zeeweg. Op het eerste gezicht lijkt hier geen sprake te zijn van pertinente onjuistheden. Het blijft verbazingwekkend hoe goed de Sovjet-Unie tijdens de Koude Oorlog op de hoogte was van de feitelijke situatie en hoe verrassend nauwkeurig alles indertijd door hen in kaart is gebracht. Zo staan bijvoorbeeld de diverse duinmeertjes, het buiten gebruik gestelde waterleidingcomplex, de Eerebegraafplaats, het restaurant De Bokkedoorns en het voormalige schietterrein zeer gedetailleerd weergegeven. Vreemd genoeg ontbreekt de naamvermelding bij de Zeeweg, terwijl deze belangrijke verbindingsweg wel in oranje wordt weergegeven. Deze kleur geeft namelijk aan dat het destijds om een strategisch belangrijke weg ging, die goed begaanbaar was voor de zwaar bepantserde Russische tanks uit die dagen. De dikke blauwe lijn die rechts schuin over de kaart loopt, symboliseert de grens tot waar het water zou geraken als Nederland door de Russische strijdkrachten doelbewust onder water zou worden gezet. Slechts het hoger gelegen duingebied zou in dat geval buiten bereik van het wassende water blijven. Gelukkig heeft dit doemscenario zich nooit voorgedaan. A

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 26