Van de redactie 'Niet opendoen!', schreef een venijnige criticus over de succesvolle roman De klop op de deur van Ina Boudier-Bakker. Dat advies moet u bij dit winternummer van Ons Bloemendaal maar niet opvolgen, want we hebben een aardig, gevarieerd kerstpakket voor u samengesteld. Inge de Wilde schrijft over het leven van schrijfster Ina, die vier jaar boven het postkantoor aan de Aerdenhoutsduinweg woonde, en Teun Schermerhorn sluit zijn serie over de 'blauwe cahiers' van Marie Nierhoff af met een biografisch portret van Karste Tinholt. Als hoofd van de Openbare lagere School aan de Genestetweg in Bloemendaal bouwde hij een interessante collectie naturalia en andere betekenisvolle voorwerpen op ten behoeve van het 'aanschouwend onderwijs'. Hij schonk zijn levenswerk aan de gemeente Bloemendaal, en dat had hij beter niet kunnen doen, want die liet de zaak verslonzen en er bleef vrijwel niets van over. Gelukkig is er later wel een straatje naar hem vernoemd. Bovenmeester Tinholt verkeerde regelmatig met andere Bloemendaalse notabelen als dokter Bornewater en de overige bestuurders van de Vereeniging Bloemendaal's Bloei. Annette Koster vertelt over de nogal dubieuze houding van deze organisatie ten aanzien van het 'vreemdelingenverkeer', het indertijd gangbare woord voor toerisme. Bevordering daarvan vonden veel vooraanstaande leden ongewenst, want dat zou maar 'schorriemorrie' aantrekken. Bovendien: was Bloemendaal niet mooi genoeg? Nette vreemdelingen kwamen vanzelf wel deze kant uit. Godfried Bomans, wiens vijftigste sterfdag we dit jaar gedenken, genoot ook zeer van zijn laatste woonplaats, waar hij de stilte hoorde suizen. In de oorlogsjaren was het leven hier veel minder aangenaam, zoals te zien en te lezen valt in het zojuist verschenen boek Lief en leed in Bloemendaal 1940-1945. Als het Rode Leger ons land ooit had bezet, zou dat niet veel beter zijn geweest. Op een Russische stafkaart uit 1977 is aangegeven tot hoe ver de gemeente onder water zou komen te staan als de invallers de dijken door zouden steken: tot de hoge duinen. 'Niet opendoen' zou in dat geval dringend aan de orde zijn geweest. De redactie wenst u mooie feestdagen. De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde 4 Www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 4