ÖHDölr Uithangbord aan het gebouw van de Buurtvereniging Overveen aan de Vrijburglaan. (BVO) n deze serie artikelen verschenen tot nu toe achtereenvolgens korte portretten van Anna Rijnierse, de dochter van aannemer Rijnierse, van politieman Wytze Voerman, van brievenbesteller Martinus Kokkelkoren, van hoofdonderwijzer Arie IJzerman en van Maria Gehrels, werkzaam in de gelijknamige was en strijkinrichting van haar ouders. Als laatste auteur van een 'Blauw cahier’ ontmoeten we deze keer Karste Tinholt, geboren in Oldemarkt in de provincie Overijssel. Alleen de dames Rijnierse en Gehrels zijn geboren en getogen in de gemeente Bloemendaal. Brievenbesteller Kokkelkoren kwam uit buurgemeente Heemstede. De heren Voerman, IJzerman en Tinholt hadden hun wieg in het noordoosten van het land staan, maar bleven na hun komst naar Bloemendaal vanwege hun werk vervolgens hun hele verdere leven in de gemeente wonen. Dat geldt ook voor de vrouw die hen vroeg om hun herinneringen op te schrijven: Marie Nierhoff. Geboren en opgegroeid in Gorinchem, begon zij op haar 24-ste als typiste op het gemeentehuis van Bloemendaal. Na een mooie ambtelijke loopbaan opgeklommen tot gemeentearchivaris wijdde zij haar hele verdere leven aan het verzamelen, bestuderen en beschrijven van de Bloemendaalse geschiedenis. Heb je meer interesse en meer oog voor de geschiedenis van jouw woonplaats als je van elders komt? Het zou zo maar kunnen. De naam Tinholt in Bloemendaal De namen Voerman, Kokkelkoren, IJzerman en Gehrels komen we tegenwoordig niet meer tegen in Bloemendaal. Het geslacht is uitgestorven (in de manlijke lijn) of de kinderen vertrokken naar elders. Alleen de namen Rijnierse en Tinholt horen of zien we anno 2021 nog wel eens. Aannemer Rijnierse is al ruim 225 jaar gevestigd aan de Zijlweg midden in de oude kern van Overveen. Maar het bedrijf is al drie generaties in handen van de familie Eldering, totdat de laatste aannemer Rijnierse, getrouwd met Cato Eldering, kinderloos stierf. Het bedrijfsterrein staat te koop en het is een kwestie van tijd dat het bedrijf uit de gemeente Bloemendaal vertrekt, en daarmee de naam Rijnierse dus ook. De naam Tinholt komen we nog tegen in het dorp Overveen in verband met de Buurtvereniging Overveen (BVO). Dat is opmerkelijk want Tinholt had niets van doen met deze eind 1956 opgerichte vereniging. Hij had ook nauwelijks banden met het dorp Overveen. Het was de onheuse behandeling van het levenswerk van de collectioneur Tinholt door het gemeentebestuur van Bloemendaal (waarover later meer), die het bestuur van de BVO deed besluiten hem alsnog te eren door zijn naam te geven aan het gebouw dat de vereniging in 1988 betrok en dit om te dopen in de 'Sociëteit Tinholt’ Het enige raakvlak: in de jaren vijftig van de vorige eeuw was de Tinholt-verzameling opgesteld in een oude bollenschuur (het 'Tinholthuis’) in de buurt van het gebouw dat de BVO in de jaren tachtig betrok. Bij de ingang van dat BVO-gebouw verscheen een uithangbord met 'Sociëteit Tinholt’ erop. Dat is er niet meer en officieel worden door de BVO de naam sociëteit en de naam Tinholt ook niet meer gebruikt. Maar waarschijnlijk omdat de URL van de site van de BVO als ook het emailadres de naam Tinholt bevatten, wordt de laatste tijd weer steeds meer gesproken over de BVO-Tinholt, al weten weinig mensen dat het bij die naam om Karste Tinholt gaat. Al in 1988 -28 jaar na zijn overlijden- was dat kennelijk onduidelijk, want in de BVO Buurtkrant nr. 35 van juni 1988 verscheen een artikel van twee pagina’s met als titel 'Wie was Tinholt?’ Wie was Karste Tinholt? De in Wolvega, in de gemeente Weststellingerwerf in het zuiden van Friesland, op 18 augustus 1845 geboren Johannes Gerrit Tinholt trouwt op 8 mei 1873 met Sijke Karstes (dochter van Karste) Hogenberg, geboren in het nabij gelegen Nijeberkoop, gemeente Oostellingerwerf. Het echtpaar vestigt zich iets verderop over de provinciale grens in het Overijsselse Oldemarkt. Daar worden drie zoons geboren: Jannes (1874), Karste (1875) en Jan (1879). Karste Tinholt op zijn beurt trouwt in augustus 1902, 27 jaar oud, in de gemeente Weststellingerwerf met de in Wolvega geboren Trijntje van den Berg. Hij is onderwijzer en al ruim voor zijn huwelijk naar F I

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 6