www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2021 7 het westen van het land vertrokken, eerst naar een school in Alkmaar. In 1903 wordt hij in Haarlem benoemd op een lagere school. Uit de voordracht van het college van B&W blijkt dat hij al zes jaar klassikaal onderwijs geeft en in Alkmaar een jaarloon van f 750,-- heeft. Karste ziet uiteindelijk toch af van de benoeming in Haarlem en blijft in Alkmaar. Daar wordt in 1905 dochter Sycalina Jantine Tinholt geboren, het eerste en enige kind van Karste en Trijntje. Het is ook in Alkmaar waar hij als jong onderwijzer samen met zijn leerlingen een natuurhistorische verzameling begint op te bouwen om het onderwijs aanschouwelijk te maken. Deze zou uitgroeien tot de 'Tinholt-verzameling'. Na een aanstelling op de lagere school in Hoorn, wordt hij in 1914 door de gemeenteraad van Bloemendaal benoemd als Hoofd van de Openbare Lagere School aan de Genestetweg (school C) als opvolger van Arie IJzerman, onder wiens leiding dit nieuwe schoolgebouw in 1903 werd gebouwd. IJzerman is overgestapt naar de ook weer onder zijn leiding gebouwde M.U.L.O. en Openbare Lagere School (school B) aan de Vijverweg. Het gezin Tinholt neemt zijn intrek in de woning Bloemendaalseweg 9b in het dorp Bloemendaal en Karste Tinholt zal daar tot aan zijn overlijden in 1960 blijven wonen. Maatschappelijk actief Wie het antwoord op de vraag 'Wie was Tinholt?' in de BVO Buurtkrant Nr 35 uit 1988 leest, krijgt de indruk dat Karste Tinholt uitsluitend hoofdonderwijzer en collectioneur is geweest. Hoewel de Tinholt-verzameling wel zijn levenswerk genoemd kan worden, was het in zijn tijd vrijwel onmogelijk dat een hoofdonderwijzer zich tot zijn werk op school kon beperken. Dat was dan ook niet het geval. Al direct in 1915 wordt Tinholt opgenomen in het bestuur van de Vereniging Koninginnedag waar hij Bloemendaalse notabelen als J.Th. Bornwater als voorzitter, zijn voorganger Arie IJzerman als secretaris, en aannemer S.P. Rijnierse als penningmeester treft. Bestuursleden zijn verder onder meer de in Overveen bekende W. Gehrels en F. van Twist, die we in deze serie ook al tegenkwamen. In hetzelfde jaar wordt hij lid van de Commissie tegen het Schoolverzuim. Gedurende zijn werkzame leven en ook daarna zal hij maatschappelijk actief blijven, waarbij hij meestal secretaris van de vereniging, de bond of de commissie wordt waarvoor hij wordt gevraagd. Zo is Karste Tinholt vele jaren secretaris van het bestuur van de Nederlandse Protestantenbond, afdeling Bloemendaal. De bond zet zich onder meer in voor het godsdienstonderwijs aan kinderen. Als in 1921 Stoop's Bad wordt geopend zit Tinholt als secretaris in de Commissie tot Aanbieding van een Huldeblijk. Direct na de opening in 1930 van de Montessorischool aan de Vijverweg wordt Tinholt lid van de Commissie van Toezicht. Ook is hij in de jaren dertig van de vorige eeuw tijdens de grote economische crisis voorzitter van de Commissie ter Behartiging van de Belangen Gezondheid en pensioen Vijf jaar na zijn komst naar Bloemendaal maakt Het Bloemendaalsch Weekblad van 19 juli 1919 in een bericht melding van het feit dat Tinholt 'vrij ernstig ziek' is geweest en gelukkig weer geheel hersteld is. Tien jaar later kunnen de inwoners van Bloemendaal in hetzelfde blad van 26 januari 1929 lezen dat Karste Tinholt 'reeds eenigen tijd ongesteld is' en dat het college van B&W hem een ziekteverlof van drie maanden heeft verleend. Had hij een zwakke gezondheid of werkte hij gewoon te hard? In ieder geval meldt het Haarlem's Dagblad van 19 april 1935 dat door B&W aan Tinholt eervol ontslag is verleend en dat hij om gezondheidsredenen op zestigjarige leeftijd met pensioen gaat. Tinholt laat weten dat het hem zwaar valt om van de school afscheid te moeten nemen. Niet uitgesloten is dat B&W Tinholt een klein zetje richting de uitgang hebben gegeven. In 1934 heeft het college namelijk bekend gemaakt dat de scholen B en C zullen worden samengevoegd, omdat het gebouw van de M.U.L.O. aan de Vijverweg, waar ook school B is gehuisvest, te klein wordt wegens een grote toeloop aan leerlingen. Er komt een nieuwe lagere school (de Bornwaterschool) in een nieuw gebouw onder een nieuw hoofd, aldus B&W in 1934. Een jaar later is het zover. In september 1935 is de Bornwaterschool gestart en op de eerste ouderavond worden de heren Popma (hoofd school B) en Tinholt bedankt voor hun medewerking aan de verhuizing van beide scholen. Al eerder heeft Karste Tinholt 'zonder enige drukte' afscheid genomen van zijn leerlingen en hun ouders in de oude school aan de Genestetweg, zo meldt het Haarlem's Dagblad van 20 juli 1935. Het schoolgebouw wordt in 1936 gesloopt. der Werkzoekenden Jeugd in de gemeente Bloemendaal. Verder was Karste Tinholt betrokken bij de Bloemendaalse Gymnastiekvereniging en het Muziekconcours. Uit hoofde van zijn functie als gemeenteambtenaar was hij door de jaren heen lid van verschillende stembureaus. Onderwijsvernieuwing Karste Tinholt heeft zoals we reeds zagen vanaf het allereerste begin van zijn loopbaan als onderwijzer geprobeerd om het onderwijs wat betreft de vakken aardrijkskunde, geschiedenis en natuurlijke historie te vernieuwen door middel van aanschouwelijk onderwijs. De leerlingen konden allerlei zaken uit de natuur en uit verre buitenlanden met eigen ogen zien. Hij begon daarmee in Alkmaar en gaat er na 1914 in Bloemendaal met volle kracht mee door. De collectie was de eerste jaren van haar bestaan te aanschouwen op de zolder van school C aan de Genestetweg. Door de sloop van de school in 1936 moest een andere plek gevonden worden. Dat werd een houten gebouw bij de Ruïne van Brederode met een oppervlakte van circa 200 m2. 'Opening van het Tinholt-Huis' kopt HetBloemendaalsch Weekblad van 17 juli

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 7