De monumentale plataan bij Chapeau wordt behouden www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2022 15 Wim Burggraaf p de hoek van het Kerkplein en de Hartenlustlaan staat een monumentale plataan van meer dan honders jaar oud. Hij staat op gemeentegrond en is dus gemeente-eigendom. Zijn monumentale broer staat er schuin tegenover in de tuin van het appartementengebouw Benvenuta. Samen vormen ze een mooi landschappelijk duo. De gemeentelijke plataan is qua stam- en kroonomvang bijzonder en wordt wel gerekend tot de fraaiste platanen in de gemeente Bloemendaal. Toen in 2016 het sterrenrestaurant Chapeau aan de Hartenlustlaan ermee ophield en het pand gesloopt zou worden, werd een bouwplan ontwikkeld voor vier appartementen met een parkeerkelder. Op aandrang van de Stichting Ons Bloemendaal verzocht de gemeente aan de architect een boom-adviesrapport te laten opstellen tot behoud van de nabijgelegen gemeentelijke plataan. Dat resulteerde in een uitvoerig rapport van Boomtotaalzorg, waarin de conclusie werd getrokken dat de boom nog zeer gezond was. In het rapport stonden voorwaarden waaraan de bouwer zou moeten voldoen om de boom te behouden. Ons Bloemendaal nam daar met waardering kennis van. De omwonenden maakten ondertussen bezwaar tegen de bouwvergunning en procedeerden tot aan Raad van State. In 2021 verklaarde deze hun bezwaren ongegrond en kon met de sloop en de nieuwbouw worden begonnen. Tot genoegen van Ons Bloemendaal zal het nieuwe gebouw worden opgetrokken in de stijl van het oude Chapeau, dus ook met het kenmerkende torentje. Vooruitlopend op de nieuwbouw vroeg de aannemer een werkterreinvergunning aan voor het plaatsen van twee keten op het gemeentelijk terrein waarop de plataan staat en voor het trottoir. Tot schrik van Ons Bloemendaal kwamen de keten dicht tegen de stam van de plataan te staan en waren er geen voorwaarden tot bescherming van de boom tijdens de bouw verbonden aan de werkterreinvergunning. De stichting maakte daarom bezwaar tegen deze vergunning. Gelukkig nam de afdeling Groenvoorziening contact met ons op over een compromisvoorstel van de aannemer. We konden na overleg met de gemeente en de aannemer instemmen met de nieuwe situering van de bouwketen, verder van de boom af, mits aan een aantal voorwaarden werd voldaan. Die voorwaarden ontleenden we aan het rapport van Boomtotaalzorg. Daarop besloot de gemeente de verleende werkterreinvergunning in te trekken en te vervangen door een nieuwe, waaraan alle door Ons Bloemendaal voorgestelde voorwaarden werden verbonden. Daarop trokken we ons bezwaarschrift in. In de voorwaarden staat onder andere dat het boomleefgebied (het gehele gemeentelijke terrein) rondom de monumentale plataan geheel vrijgehouden moet worden (dus ook vrij van bouwmateriaal). Ook moet er een hek omheen geplaatst worden met de tekst ‘beschermd boomleefgebied’. Verder moet een onafhankelijke boomtoezichthouder de boom en de bouwwerkzaamheden in de gaten houden, zodat die geen schade ondervindt. Aan deze voorwaarden is inmiddels voldaan. We hebben er nu vertrouwen in dat dankzij de welwillende opstelling van de gemeente en de aannemer de monumentale gemeentelijke plataan nog vele jaren het dorpsschoon zal blijven verfraaien. Dit temeer omdat de bouwer een revolutionaire funderingstechniek toepast waardoor de aangrenzende woningen geen trillingen maar ook geen wateronttrekking te vrezen hebben. En dat laatste komt ook de boom ten goede. Uiteraard houdt de groencommissie van Ons Bloemendaal één en ander goed in de gaten. De gemeente heeft tot ons genoegen al toegezegd om na de bouw de grond onder de boom te laten injecteren met organisch materiaal en nuttige bodemschimmels om de levensomstandigheden van de boom te optimaliseren. O

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 15