www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2022 25 geen enkele leraar gehuwd was met een Joodse partner. Op 11 november 1942 meldde het schoolbestuur dat Vanaf oktober 1940 mochten er geen Joodse leraren meer worden benoemd. In september en oktober 1941 werden de Joodse leraren en leerlingen van de school verwijderd. Zij moesten voortaan naar het nieuw opgerichte Joods Lyceum in Haarlem in de Schouwburgstraat 43 (zoals de Wilhelminastraat tijdens WO II was herdoopt). Toen de Duitsers ons land binnenvielen op 10 mei 1940 waren er zeven medewerkers van Joodse afkomst aan de school verbonden. Op 20 juni 1941 mochten Joodse leerlingen geen zwemles in klassikaal verband (Stoops bad) meer krijgen. In augustus 1941 werd verordonneerd dat het dragen van het uniform van de Hitler Jugend op school niet verboden mocht worden. In september 1940 werden de boeken van Joodse auteurs op last van de bezetter verwijderd uit de schoolbibliotheek. Op 4 oktober 1940 werd rector De Vletter ‘s middags op school gearresteerd. Hij kwam als gijzelaar in Buchenwald terecht, maar overleefde de oorlog. Op 12 september 1941 verstrekte de door de Duitsers goedgekeurde rector Kuitert een lijst met de namen en adressen van de Joodse leerlingen aan de toen door een NSB-burgemeester geleide gemeente Bloemendaal. nderstaande kroniek geeft een beeld van de maatregelen waarmee Joodse medewerkers en leerlingen van het Kennemer Lyceum werden geconfronteerd. Op 31 maart 1943 dienden alle Joden uit Bloemendaal zich te melden in de Joodse wijk in het centrum van Amsterdam. Hiervandaan werden zij op transport gezet naar doorgangskamp Westerbork en vandaar in de meeste gevallen naar de vernietigingskampen in Polen. Niet iedereen meldde zich in Amsterdam. Een aantal van hen wist door de onderduik de oorlog te overleven. Twee herdenkingsplaquettes Op 4 mei 1950 werd een gedenkplaat ingemetseld op de eerste verdieping van het Kennemer Lyceum. Op deze door beeldhouwster Nelly Bakema (1902-1992) vervaardigde gedenkplaat, staan de namen vermeld van 63 oorlogsslachtoffers van het Kennemer Lyceum, onder wie vijftien Joodse leerlingen en oud-leerlingen die door de nazi’s waren vermoord. In 2005 publiceert de oud-leerlingenvereniging Aelbertsberg het boek Rumor in Schola waarin ik de gegevens presenteerde van alle oorlogsslachtoffers op de gedenkplaat. In 2020 wordt mijn boek 100 Jaar Kennemer Lyceum gepubliceerd. Tijdens het schrijven van het boek ontdekte ik dat zes door de nazi’s vermoorde Joodse leerlingen niet op de gedenksteen staan. Nadere gegevens over het lot van de Joden kwamen immers vaak pas vele jaren later beschikbaar. Op 15 februari 1943 werd het Joods Lyceum in Haarlem gesloten. Op 22 april 2022 wordt een kleine gedenksteen van dezelfde steensoort naast de grote gedenksteen ingemetseld. Dit geschenk van Aelbertsberg werd onthuld door burgemeester Elbert Roest en rector Bernice van Staalduine. De burgemeester herinnerde ons bij deze gelegenheid aan de oorlog in Oekraïne die het herdenken van oorlogsslachtoffers zo schrijnend noodzakelijk maakt. Hij noemde de gedenksteen "de bitterheid in steen gevat.” De tweede plaquette onthuld door Burgemeester Elbert Roest, rector Bernice van Staalduine en schoolarchivaris Guido van Rijn. Kennemer Lyceum, 22 april 2022. - Ö.L c M E Ar öA L A. - Ao,;\S - - - ï-A.UlPÜGÉP - STRAPS O

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 25