www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 3 najaar 2022 Het voormalig Provinciaal Ziekenhuis Meer en Berg Het PZ-terrein Inmiddels waren er plannen voor een AZC in Bloemendaal met driehonderd plekken in de Brederodekliniek op het terrein van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis. Ook hier maakten buurtbewoners, verenigd in de Stichting Woongemeenschap, zich grote zorgen over dit aantal en deden verwoede pogingen om de komst tegen te houden. Men was bang voor gettovorming en een toename van criminaliteit in de buurt. Maar op 16 februari 1995 stemde de Bloemendaalse gemeenteraad in met de komst van het AZC, voor de duur van zeven Iepenhove onderdak aan voor een groep asielzoekers. Opvang en begeleiding waren de verantwoordelijkheid van het COA. Het ging in het begin om vijftig personen, waaronder 21 kinderen (28 personen waren afkomstig uit het voormalig Joegoslavië), maar de groep groeide al gauw naar tachtig. Tijdens een informatieavond in het gemeentehuis wist de burgemeester de bezorgdheid van de buurtbewoners weg te nemen, zij boden zelfs hulp aan. ‘Met vragen als: “hoe kunnen we helpen, waar is behoefte aan en kunnen we hen ook bezoeken”, lieten de talrijke Bloemendalers hun ware hart spreken.’ (Het Weekblad, 9 september, 1993) Aangezien het COA had verzuimd om het contract met de gemeente Bloemendaal te verlengen, sloot de opvang in Iepenhove eind maart 1994 en zou het weer als hotel gaan fungeren. Het tekort aan opvangplekken in Nederland was echter zo nijpend, dat er per 1 juni 1994 toch weer vluchtelingen opgevangen werden. maanden, met maximaal tweemaal de mogelijkheid om de overeenkomst te verlengen, telkens voor een termijn van zes maanden. Ook Iepenhove, met 85 plaatsen, ging deel uitmaken van het AZC. Gezinnen met kinderen die in Iepenhove verbleven, verhuisden naar het PZ- terrein, omdat de Bornwaterschool daar het basisonderwijs ging verzorgen; de oudere kinderen gingen naar een internationale schakelklas. Er werd een overlegorgaan gevormd dat maandelijks bijeenkwam en waarin vertegenwoordigers van de winkeliersvereniging, de inwoners van het Bloemendaalse en het Velsens deel van Santpoort-Zuid, alsmede politiefunctionarissen van beide gemeenten zitting namen. Daarnaast was er permanent toezicht van de vreemdelingenpolitie. Er woonden uiteindelijk driehonderd mensen van 22 nationaliteiten. De overeenkomst met het COA werd twee keer verlengd, maar op 28 februari 1997 werd het centrum gesloten. In een brief aan de gemeente meldde de Stichting Woongemeenschap dat de overlast van de asielzoekers erg was meegevallen. ‘Achteraf bezien, nu het AZC binnenkort gesloten gaat worden, moeten wij constateren dat een en ander voortreffelijk is verlopen. In het bijzonder de overlast voor de directe buren is tot een minimum beperkt gebleven. Mochten zich in de toekomst soortgelijke situaties voordoen, dan zijn wij te allen tijde bereid mee te denken.’ Welnu, dat gebeurde anderhalf jaar later. In juni 1999 ontving de gemeente Bloemendaal opnieuw het verzoek van het COA om op het PZ-terrein maximaal driehonderd asielzoekers gedurende een jaar te mogen huisvesten. Ditmaal werd I

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 8