Habeo Horam: Duurzaam behoud van de ziel van het interieur www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2022 19 Lichtinval was in de villa’s uit de beginjaren van de twintigste eeuw vaak spaarzaam Habeo Horam in Aerdenhout Esther de Haan ij deze renovatie willen zij zoveel mogelijk van het oorspronkelijke interieur behouden en de sfeer van de ruimtes zoals architect en bouwheer die voor ogen hadden, herstellen. Immers, met het verwijderen van het oorspronkelijke interieur verdwijnt ook vaak de ‘ziel’ uit het huis en dat is onomkeerbaar. Het uitzonderlijke feit dat het volledige bouwbestek uit 1907 bewaard is gebleven maakt dat de huidige eigenaren hun beslissingen over restauratie, vervanging van vaste interieurelementen en verduurzaming weloverwogen kunnen nemen. Naast de bouwtekeningen en aanbestedingspapieren bleven veel aankoopbonnen en offertes van leveranciers van technische interieurelementen, door zorgvuldige overdracht tussen de opvolgende eigenaren, eveneens behouden. De bewoners streven ernaar, met dit bestek als inspiratiebron, de vaste interieurelementen van Habeo Horam, voor zover deze door de jaren bewoning zijn veranderd, terug te restaureren naar het oorspronkelijke door Van den Ban ontworpen interieur; zij besloten echter ook een aantal modernisaties ter verduurzaming van de villa door te voeren. Villa Habeo Horam ligt in het Aerdenhouts villapark dat in 1899 werd aangelegd. De villa werd in 1907 in opdracht van Abraham J.H. Reijnders (1863-1925) en zijn echtgenote Maria F.J.C. Kolberg (1854-1917) door Van der Ban ontworpen. Reijnders was directeur van een goedlopend familiebedrijf in bouwmaterialen, gevestigd aan de Houtmarkt in Haarlem. Het echtpaar woonde met drie zoons in de villa. Na het overlijden van Reijnders, die twee echtgenotes overleefde, is de grote villa tot op de dag van vandaag ononderbroken door gezinnen bewoond geweest. Exterieur en plattegrond Architect Jacob van den Ban, wonend en werkend aan de Kampersingel 70 in Haarlem, heeft tussen 1890 en 1920 tientallen villa’s gebouwd in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Aerdenhout. Hij ontwierp veelal in opdracht van gefortuneerde Amsterdammers die zich eind negentiende en begin twintigste eeuw, in Zuid-Kennemerland vestigden. Van den Ban ontwierp zijn villa’s zoals meerdere van zijn tijdgenoten in eclectische neostijlen, art nouveau- en Amsterdamse School stijl. Van den Ban heeft met Habeo Horam een villa ontworpen die zowel in het exterieur als het interieur verschillende bouwstijlen in zich verenigt. De voorzijde van de villa op het zuiden is in neoclassicistische stijl vormgegeven met een portico over de hele voorgevel en vaasvormige balusters. De kruiskozijnen zijn in Hollandse neorenaissance stijl voorzien van houten luiken, maar de villa heeft ook modernere kenmerken zoals de gevarieerde zadeldaken en de hoge kap met daarin een lichtstraat verwerkt. De villa bestaat uit een begane grond, een verdieping en een zolder en is gedeeltelijk onderkelderd met een wijn-, provisie- en een stookruimte. Naar Engels voorbeeld ligt de monumentale woonhall met schouw, inglenook (nis bij openhaard) en trappenhuis centraal in de villa, als het decoratieve hoogtepunt van het huis. Om de hall heen liggen de woonvertrekken gegroepeerd. Op het zuiden liggen naast elkaar de eetkamer met daaraan verbonden de serre, de herenkamer en de salon. De westgevel van de villa geeft via de entree en de vestibule toegang tot de woonhall. Meteen naast de vestibule, in de noordwestelijke hoek ligt de vroegere biljartkamer. Op het noordoosten liggen keuken en bijkeuken, dienkeuken en eetkamer. Oorspronkelijk had de villa geen diensttrappenhuis. Later is in de dienkamer een trap toegevoegd die echter alleen naar de verdieping leidt. In de hal op de verdieping bevindt zich de trap naar de zolder die zowel door familie als door het personeel werd gebruikt. De dienstingang in de noordgevel van het huis leidt via een klein portaal naar de dienstgang met wc-ruimte, keuken, en dienkeuken. De bijkeuken en dienstboden-wc bevinden zich in een uitbouw aan de noordgevel. Op de verdieping liggen rond een centrale hal de speelkamer, de slaap- en kleedkamers van de familieleden en aan een apart gangetje een extra slaapkamer, badkamer en wc. Verstopt Gedurende de twintigste eeuwse bewoning werden enkele veranderingen in het interieur van de villa aangebracht vanuit praktisch of modisch oogpunt, die het zicht op het oorspronkelijke interieur hebben weggenomen. Zo werden de zeer hoge plafonds in de verschillende ruimtes op de begane grond en op de verdieping verlaagd met board en werden op de zolder nieuwe ruimtes gecreëerd. Al deze toevoegingen worden door de huidige bewoners ongedaan gemaakt zodat de enorme ruimtelijkheid van de villa weer tot zijn recht komt. Daarbij zijn ook Villa Habeo Horam (ik heb de tijd), in 1907-1909 ontworpen door de Haarlemse architect Jacob van den Ban (1860-1943) werd sinds de bouw door al haar eigenaren zeer zorgvuldig bewoond. Zo zorgvuldig dat een groot deel van het authentieke interieur uit de bouwtijd dateert en nauwelijks veranderd is sinds de bouwjaren van de villa. Vanzelfsprekend voldoet een deel van dit interieur niet meer aan de woon- en duurzaamheidseisen van de moderne tijd. De nieuwe eigenaren van villa Habeo Horam zien zich dan ook voor de uitdaging geplaatst dit overgeleverde interieur geschikt te maken voor eigentijdse bewoning en het te verduurzamen. B

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 10