u ■^r QG ra ir - i Stucplafond in de salon Tegellambrisering Wastafel met de originele elementen Bijkeuken Omkasting van de radiator in de eetkamer Rolluiksysteem Tegellambrisering Radiatoren en rolluiken Bepaalde interieurelementen stammen weliswaar uit de bouwtijd en functioneren nog, maar zijn te inefficiënt en te kostbaar om te blijven gebruiken. De bewoner kan er voor kiezen deze elementen te laten voortbestaan om hun vroegere functioneren en daarmee de wooncultuur te illustreren. Dit geldt bijvoorbeeld voor de metalen omkasting van de nog altijd functionerende verwarmingsradiatoren in de eetkamer op de begane grond. De radiatoren zelf zullen moeten worden vervangen, maar de eigenaren hebben besloten de gedecoreerde omkasting van de radiatoren te behouden. Dit geldt ook voor de achttien rolluiksystemen met rolkasten voor de vensters op de begane grond. De luiken zijn, getuige het bouwbestek, afkomstig van de nog altijd bestaande Haarlemse firma S.F. Senft en functioneren tot op de dag van vandaag. In het dagelijks leven zullen zij niet gebruikt worden maar zij vormen getuigenissen van de technische ontwikkelingen in de wooncultuur van een vroeg twintigste-eeuwse villa en illustreren de woongeschiedenis. Tegels en granito In Habeo Horam dateert ook het interieur van keuken, badkamer en toiletruimtes uit de bouwtijd, hetgeen zeldzaam is. Deze gebruiksruimtes sneuvelen als eerste bij verbouwingen onder invloed van de vele technische vernieuwingen en de veranderende ideeën over voedselbereiding en persoonlijke hygiëne. De keuken heeft nog de oorspronkelijke keukenkasten, schouw en tegellambrisering van witjes, afgezet met een sierrand in bloemmotief. Keukenkasten en schouw werden behouden, maar het granito aanrecht is verwijderd, net als een deel van de tegellambrisering die te beschadigd was om te behouden. Het tochtportaal, de gang, de garderobe, de wc-ruimte op de begane grond, de badkamer en de gang op de verdieping bevatten, naast de originele wastafels, fonteintjes en het ligbad de oorspronkelijk tegellambrisering in een scala van verschillende art nouveau motieven die in 1907 1909 werden aangebracht. Zoals gebruikelijk hebben de tegellambriseringen herhalende patronen die werden afgewerkt met speciale rand- en hoektegels. Door de ontwikkelingen in de machinale keramische industrie in de eerste helft van de twintigste eeuw was er een enorme variëteit in vorm en kleur van tegels mogelijk. Hoogwaardige tegels vochtbestendig en hygiënisch in hun toepassing, werden tussen circa 1880 en circa 1930 veelvuldig toegepast in vestibules, keukens, badkamers en in wc-ruimtes. De belangrijkste tegelfabrieken begin twintigste eeuw waren Rozenburg in Den Haag, de Delftse firma De Porceleyne Fles en de Amsterdamse firma A.H.M. Heystee. Daarnaast waren veel tegels in Nederlandse villa’s afkomstig van Duitse tegelfabrikanten. De Duitse tegelindustrie richtte zich vanaf 1850 vooral op geperste keramische vloertegels in veelkleurige patronen die wereldwijd geleverd werden. Ofschoon van de aankoop van tegels geen nota’s in het bouwbestek werden teruggevonden, is het zeer aannemelijk dat een Duitse firma de tegels voor Habeo Horam leverde. De lichtblauwe achthoekige badkamertegel bijvoorbeeld is, getuige een inscriptie op de onderzijde, afkomstig van de Agrob tegelfabriek uit het Duitse Sinzig. Net na de Eerste Wereldoorlog verkocht deze fabriek zijn tegels aan vele landen. Bijna al het tegelwerk in Habeo Horam kon door de eigenaren worden behouden en gerestaureerd, maar de tegels in de badkamer waren te zeer beschadigd. De witte tegellambrisering en de vloer met lichtblauwe achthoekige vloertegels in ruitmotief, beide afgezet met een sierrand van bloemen, zullen worden vervangen. In de keuken, dienstgang en de dienkeuken werden de granito vloeren in de loop van de twintigste eeuw bedekt de toen gangbare verlijmde vloerbedekking of linoleum. Dit heeft de oorspronkelijke granito vloeren echter ernstig beschadigd. De vloerbedekking zal door de bewoners worden verwijderd en voor zover mogelijk worden de onderliggende granito vloeren na van vloerverwarming te zijn voorzien, gerestaureerd of vervangen door een duurzame nieuwe granito vloer. Licht Lichtinval was in de villa’s uit de beginjaren van de twintigste eeuw vaak spaarzaam. Het was tt t ir ir^ J iur if ■Jj -■ - x ir

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 12