Rondetafelgesprek ‘Verrassingen achter de voordeur’ www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2022 25 Carolina Lenarduzzi Eetkamer en serre met glas-in-lood gangbaar om voorname woonhuizen te voorzien van lambrizeringen, van vensters in roedeverdeling met gekleurd glas-in-lood en zware gordijnen. Deze materialen werden uit functioneel oogpunt toegepast, omdat zij kou weerden en warmte vasthielden, maar ook gekozen onder invloed van de toenmalige mode en esthetische voorkeuren. In Habeo Horam zijn de woonhall en het trappenhuis dat vanuit de woonall naar de overloop van de verdieping en de zolder leidt, eveneens spaarzaam verlicht. Waar het in de meeste villa’s, met uitzondering van de dienstbodekamers die voorzien waren van enkele kleine dakramen, op zolder ook schemerdonker was, heeft Habeo Horam echter een lichtstraat van gekoppelde ramen in de nok van het dak. Om van deze lichtstraat op zolder optimaal gebruik te maken in het trappenhuis en ook in de woonhall, besloten de eigenaren een fundamentele verandering door te voeren. De verschillende verlaagde plafonds en aparte ruimtes op zolder zijn afgebroken waardoor het licht door de lichtstraat optimaal naar binnen Bronnen: Westra, A., ‘Een uitzonderlijk authenthiek interieur in Aerdenhout', in: B. Laan, E. de Haan, A. Westra, Zuid- Kennemerland, Interieurportretten van stadshuizen en villa's 1875-1945, Amsterdam 2017 ZKL, pp. 89-103. Westra, A. ‘Bouwmaterialen. Wand en Vloertegels’ in: B. Laan, E. Koldeweij, en C.P. Krabbe (red.), Wonen in een monumentaal Huis, Amsterdam 2012, pp. 257-269. Westra, A. ‘Bouwmaterialen. Stucornamenten en Lijstwerk’ in: B. Laan, E. Koldeweij, en C.P. Krabbe (red.), Wonen in een monumentaal Huis, Amsterdam 2012, pp.287-301. stroomt. Vervolgens wordt er een glazen zoldervloer aangebracht steunend op de oude plafondbalken, die het licht van de zolder naar de hal op de verdieping leidt en via de overloop ook de woonhall beneden verlicht, een ingenieuze, eigentijdse oplossing. Op 6 oktober jl. vond in Huis Leyduin in Vogelenzang een door de Stichting Ons Bloemendaal georganiseerd rondetafelgesprek plaats over de vraag hoe het cultuurhistorisch bewustzijn van bijzondere interieurelementen in de monumentale villa’s in onze gemeente kan worden bevorderd. De aanleiding voor de bijeenkomst was het thema van het huidige lustrumjaar ‘Verrassingen achter de voordeur' Aan de hand van een tiental stellingen discussieerden deskundigen, afkomstig uit verschillende sectoren zoals de architectuur, makelaardij en aannemerij, over manieren waarop interieurschatten kunnen worden geïnventariseerd en bewaard. Daarbij is vanzelfsprekend een belangrijke rol weggelegd voor (nieuwe) eigenaars van monumentale panden, maar ook voor de gemeente die wegens de vergunningsplicht bij het verbouwen van monumenten altijd in beeld komt. Deze twee geledingen waren dus ook uitgenodigd. Helaas moest de gemeente verstek laten gaan. De expertise van Dorine van Hoogstraten van MOOI Noord- Holland, een adviesbureau dat zich onder meer bezighoudt met provinciale cultuurhistorie, was daarom extra welkom. Erfgoeddeskundige Esther de Haan, die in dit lustrumjaar eerder de voorjaarslezing verzorgde, en de auteur is van de vier huizenportretten in dit nummer, trapte de avond af met een korte inleiding over haar ervaringen met de restauratie van historische panden en hun inrichting. Met beeldende foto’s belichtte zij de dilemma’s waar eigenaars en bouwdeskundigen bij dergelijke projecten tegenaan lopen: hoe behoud je bijvoorbeeld het oorspronkelijke sanitair én realiseer je tegelijk de begrijpelijke behoefte aan een badkamer met alle comfort van tegenwoordig? Hoe combineer je het behoud van de vaak donkere hal in negentiende-eeuwse villa’s met het moderne verlangen naar meer licht in huis? Haar jarenlange ervaring heeft Esther geleerd dat hoe meer eigenaars weten van de cultuurhistorische waarde van hun huis, hoe meer zij bereid zijn om bijzondere elementen te behouden in plaats van weg te doen. Haar slogan ‘Kennis - Bewondering - Behoud’ was het startsein voor een boeiende discussie waarin de betrokkenheid van alle aanwezigen duidelijk maakt hoezeer dit onderwerp leeft in de aan materieel erfgoed zo rijke gemeente Bloemendaal. Al meteen bij de eerste stelling: ‘Is de monumentenstatus een last of juist een zegen?’ kwamen allerlei relevante aspecten uit de praktijk ter tafel. Voor de nieuwe eigenaar van Habeo Horam in Aerdenhout, André Gaastra, is beide het geval. Het aangaan van zo’n omvangrijk en tijdrovend project als het restaureren van een zeer groot en gedateerd monument geeft veel plezier en voldoening. Voorwaarde is wel dat je als eigenaar liefde hebt voor dit soort huizen en een bijzondere verantwoordelijkheid voelt om het monument voor de volgende generaties te bewaren. Daar tegenover staat de grote bemoeienis van derden: de gemeente die vergunningen af moet geven, buurtgenoten die een andere mening hebben over de aanpak, maar ook de belemmeringen bij een toekomstige verkoop. Potentiële kopers haken soms af als zij zich realiseren dat je als eigenaar nooit de volledige zeggenschap hebt over een monument. De makelaars in het gezelschap bevestigden dit punt. De strenge regelgeving in combinatie met de hoge kosten maken veel kopers huiverig voor de aanschaf van een monument. Het behoud van monumentale panden zou naar hun mening gebaat zijn bij een meer flexibele regelgeving. In het verlengde daarvan wezen de aanwezige architecten erop dat de dialoog tussen eigenaar en gemeente in Bloemendaal te wensen over laat. Door het ontbreken van een vast aanspreekpunt hebben eigenaars te maken met steeds wisselende ambtenaren, die ook ieder weer een eigen visie op de bouwplannen naar voren brengen. Behalve tot een moeizame communicatie, leidt het ontbreken van een ‘vast gezicht’ ook tot het steeds Voor dit portret is dankbaar gebruik gemaakt van informatie verstrekt door de huidige bewoners van villa Habeo Horam.

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 13