www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 4 winter 2022 verder afkalven van kennis op dit terrein. Volgens de deskundigen kan een vroegtijdig overleg met de betrokken ambtenaren - zonder het hoeven indienen van een tijdrovend formeel principeverzoek - uiteindelijk in een beter plan resulteren, met als mogelijke bonus een snellere afwikkeling van de vergunningen. Alle betrokkenen hopen van harte dat de gemeente dit punt zal oppakken. Met het aanstellen van een nieuwe monumentendeskundige - Lennard Haan - lijkt hiermee een goed begin gemaakt. Ook de stellingen die betrekking hadden op de werkwijze bij de verbouw van een monument leverden veel vruchtbare inzichten op. Een eerste vereiste is dat de historische bouwdossiers worden geraadpleegd: wie was destijds de architect, wie de opdrachtgever en wat stond hen voor ogen? Minstens zo belangrijk is dat alle betrokken deskundigen - van architect en aannemer tot aan tuin- en interieurdesigner - vanaf het eerste begin samenwerken. Architect Heiko Hulsker geeft als voorbeeld van een geslaagde interdisciplinaire aanpak de bouw van het Carré van Bloemendaal in Park Brederode. Om te weten waar je bij de aankoop van een monument aan begint, is het verder verstandig als kopers al bij de bezichtiging hun architect meenemen. Zijn of haar kennis Zodra de aannemers in beeld komen, worden plannen verder uitgewerkt. Zowel Marcel van der Worp (Aannemersbedrijf Van der Worp) als Charles Eldering (Bouwbedrijf Rijnierse) voelen hier een eigen verantwoordelijkheid: plannen die botsen met de cultuurhistorische waarde van een pand of interieur worden besproken en zo mogelijk aangepast. Op die manier blijven kenmerkende elementen in tweede instantie toch behouden. Een zeer actueel thema, zeker in de huidige energiecrisis, is hoe een historisch monument kan worden verduurzaamd. Vaak zijn ingrijpende en kostbare aanpassingen vereist die specifieke deskundigheid vragen. Ook hier is het van belang om in een vroeg stadium energie-experts in te schakelen. Tegelijk vraagt dit thema ook om bewustwording bij en flexibiliteit van Rijk en gemeenten. Verduurzaming gaat lang niet altijd samen met de eisen die zij stellen aan restauratie van monumenten. Ongetwijfeld zal dit onderwerp de komende jaren de gemoederen blijven bezighouden. De deelnemers aan het rondetafelgesprek zijn het er in ieder geval over eens dat de lokale overheid hier nog en ervaringen met de overheid geven toekomstige eigenaars al meteen een goed idee over wat wel en wat niet kan. een slag moet maken. Overigens publiceren bijvoorbeeld het Steunpunt Monumenten en Archeologie Noord-Holland al adviezen op het terrein van de energie-transitie, bijvoorbeeld over dubbele beglazing. Nog tal van andere punten passeerden de revue in Huis Leyduin, zoals het belang van een nulmeting bij de aanwijzing van een nieuw monument om zo opmerkelijke interieurelementen vast te leggen voor de toekomst. Ook de vraag hoe we daar dan zicht op kunnen blijven houden, kwam aan de orde. Uiteraard was op lang niet alles wat ter tafel kwam een pasklaar antwoord mogelijk, maar het enthousiasme en de deskundigheid van alle deelnemers hebben het bestuur ervan overtuigd dat dit eerste rondetafelgesprek smaakt naar meer. Regulier overleg met alle stakeholders draagt alleen maar bij aan de kennis van ons monumentale erfgoed. Met de slogan van Esther de Haan in gedachte, zal dat onze ogen openen voor de pracht van ons culturele erfgoed en daarmee tot behoud van de historische erfenis die eerdere bewoners van Bloemendaal ons hebben nagelaten. Inclusief de schatten achter de voordeur. Het bestuur wil vanaf deze plaats alle deelnemers aan het rondetafelgesprek van harte danken voor hun tijd en inbreng. Terrasvloer buiten bij villa Habeo Horam Hall met trappenhuis en inglenook in villa Habeo Horam

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 14