De hall met bovenlicht in glas-in-lood De schouw in de hall met maraboes als staanders In de Nieuwe Haarlemsche Courant kondigde Wiegman in 1922, enkele jaren voor zijn pensioen, de verhuizing naar Sonnewende in Overveen aan. Het echtpaar was toen al in de zestig en had geen inwonende kinderen meer. Sonnewende lijkt een groot onderkomen voor een echtpaar op leeftijd, maar uit het dagboek van mevrouw Wiegman blijkt dat de zeven volwassen kinderen met hun gezinnen regelmatig kwamen logeren, begeleid door eigen personeel. Mevrouw Wiegman adverteerde in ieder geval in de Haarlemsche Courant in 1923 voor een bekwaam keukenmeisje voorzien van goede getuigschriften om haar en haar echtgenoot in de huishouding te ondersteunen. Wiegman overleed in 1933 op 78-jarige leeftijd in Overveen en werd in Amsterdam begraven. Sonnewende bleef door mevrouw Wiegman tot haar dood in juli 1940 bewoond. In 1948 werd villa Sonnewende een pension en tot in de jaren zestig verpleeghuis en rusthuis waarvoor in de lokale kranten regelmatig verplegend personeel, kooksters en werksters werden gezocht. In de jaren tachtig werd de villa als kantoor gebruikt totdat in 2020 de huidige bewoners hun intrek in Sonnewende namen en de meest recente verbouwing uitvoerden. Interieur De voordeur van de villa onder de loggia geeft, via een ruime met marmer afgewerkte vestibule, toegang tot een imposante rechthoekige woonhall met een brede eikenhouten trap met bordes. De woonhall was de eerste representatieve ruimte van het huis waar familie en gasten werden ontvangen in zitjes voor de open haard of in fauteuils. Hiervandaan leidde de gastvrouw, die haar entree vanaf de verdieping via de bordestrap maakte, de familie en genodigden naar de aangrenzende eetkamer. Deze routing is echter geblokkeerd doordat Sonnewende gesplitst werd in meerdere appartementen, waarbij de doorgang tussen hall en eetkamer, reversibel, is afgesloten. De hall is voorzien van eikenhouten lambriseringen, een schitterende rechthoekige lichtkoepel in de zoldering met verfijnd glas-in-lood in oranje, gele en groene tinten en een zandstenen schouw met prachtige gebeeldhouwde maraboes als staanders. De vloeren zijn voorzien van houten parket dat in grote tegels is gelegd. Aan de hall ligt meteen links op het noorden de garderoberuimte, bekleed met marmer op de wanden en vloeren en voorzien van een staande wastafel met spiegel. Om de hall heen gegroepeerd liggen alle woonvertrekken. Naast de garderobe ruimte ligt - op het noorden - een van de woonvertrekken. Aansluitend, met ensuite deuren verbonden, ligt de salon met aangrenzende serre op de tuin en op het zuiden georiënteerd. De voormalige herenkamer met zandstenen schouw en de naastgelegen eetkamer met serre kijken beide eveneens uit over de tuin. In alle woonvertrekken zijn de oorspronkelijke lambriseringen en oude in sterpatronen gelegde parketvloeren uit de jaren twintig van de vorige eeuw overgeleverd. De serre van de voormalige salon heeft afgeronde hoeken en bovenlichten die met glas-in-lood decoraties in artdeco stijl in blauw en geel bloempatroon Scheiding van wonen en dienst Van Bommel ontwierp een rechthoekig grondplan dat hij passend in de Engelse landhuistraditie verdeelde in een gescheiden woon- en dienstgedeelte. De ontvangst-, woon- en slaapvertrekken van de familie werden op de begane grond en de verdieping van de villa zijn gedecoreerd. De serrevloer is afgewerkt met lichtblauwe keramische tegels in ruitpatroon, omlijst door een sierrand van tegels in een bloemmotief. De aangrenzende eetkamer behoort eveneens tot het representatieve woongedeelte van de familie en heeft een interieurafwerking die daarbij past. Een grote erker kijkt uit op de omliggende tuinen en de wanden van de kamer zijn afgewerkt met zware houten lambriseringen en deurlijsten. Opvallend genoeg is er geen schoorsteenmantel of open haard in deze eetkamer. Vermoedelijk maakte de moderne centrale verwarming die in alle vertrekken werd aangebracht een schouw voor louter decoratieve doeleinden overbodig.

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 16