Detail van het glas-in-lood in de serre De keuken met keukenkasten en de pomp op het aanrecht De dienkamer met kasten en bestekladen De serre afwerking dan de rest van de dienstvertrekken. De tegellambrisering in de keuken heeft een sierrand in een bruin witte geometrische art deco stijl en de granito vloer is niet voorzien van een zwarte, maar oranjerode sierrand. De keukenkasten met glazen bovendeuren in roedeverdeling zijn alle geverfd in een groengrijze kleur. De huidige bewoners hebben een moderne keuken in dezelfde groengrijze kleurstelling in de keuken geplaatst. Hoogstwaarschijnlijk is in de keuken gekookt op een gasfornuis dat in de jaren twintig van de vorige eeuw in zwang raakte. Een gasfornuis kon veel efficiënter worden gebruikt dan een kolenfornuis dat veel langer moest branden en de keuken te veel voorverwarmde. Wellicht is in Sonnewende in de jaren dertig, toen de eerste elektrische fornuizen op de markt kwamen, al elektrisch gekookt. De temperatuur liep in de keuken veel minder hoog op door deze wijze van koken, en tezamen met de vermoedelijke aanwezigheid van een elektrische koelkast zou dit verklaren waarom de dienstvleugel op het zonnige westen ligt en niet zoals gebruikelijk, op het koele noorden of noordoosten. Vanuit de vestibule was de dienstgang naar de dienstvleugel eveneens toegankelijk via een tussendeur. Ofschoon deze dienstgang door de splitsing van het huis nu doodloopt is hier nog wel de oorspronkelijke diensttrap te vinden die omhoog cirkelt, direct naar de zolder leidt en de eerste verdieping overslaat. Naast de slaapkamers voor de dienstboden, waren er op zolder vaak kofferkamers en extra logeerkamers te vinden, als ook ruimtes voor het drogen en opslaan van linnengoed en bontjassen. In hele grote huizen waren er op zolder soms ook een bodezitkamer, een eenvoudige bodekeuken en een wasgelegenheid. De zolder van Sonnewende is volledig verbouwd en van deze ruimtes is niets meer terug te vinden. Schuin tegenover de diensttrap ligt de deur naar de ingang van de kelder, die is verplaatst en van een nieuwe trap voorzien. De kelders bestaan uit verschillende ruimtes met onder andere een aparte wijnkelder en een provisiekelder, alle met afsluitbare lattenkasten en een stookruimte. Op de keldervloeren liggen de oorspronkelijke rode plavuizen. De dienstgang leidt ook naar de nog altijd werkende mechanische personenlift met houten kooi uit de jaren twintig. Dit is de enige ruimte in de villa waar dienst- en familievleugel elkaar overlappen en die zowel door familie als personeel werd gebruikt. In de loop van de twintigste eeuw werden veel gebruiksruimtes als onpraktisch en ondemocratisch gezien en zijn keukens, bij- en dienkeukens kwetsbaar gebleken voor afbraak en fundamentele verandering. De moderne ontwikkelingen in woontechnologie maakten het bereiden van maaltijden en het conserveren van voedsel eenvoudiger en maakten personeel overbodig. Door zorgvuldige bewoning van vroegere en huidige bewoners zijn de dienstvertrekken op Sonnewende echter bewaard gebleven. Zij geven ons een goed beeld van het leven op stand in het gezelschap van personeel. Bronnen: Laan, B. ‘Wonen met personeel', in Ons Amsterdam,23.02.2008 http://onsamsterdam.nl/tijdschrift/jaargang-2008/ Haan, de E., ‘Downton Abbey in Overveen: wonen met personeel', In: B. Laan, E. de Haan, A. Westra, Zuid- Kennemerland, Interieurportretten van stadshuizen en villa's 1875-1945, Amsterdam 2017 ZKL, pp. 89-103. www.noordhollandsarchief.nl www.delpher.nl www.genealogieonline.nl https://gw.geneanet.org www.amsterdamopdekaart.nl www.stadsarchiefamsterdam (Bevolkingsregister Amsterdam, Nr. 5416) www.amsterdamhv.nl Voor dit huizenportret is dankbaar gebruik gemaakt van informatie verstrekt door de bewoners van villa Sonnewende. U'

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 18