Huis Holt Eetkamer met split level gezien vanuit de woonkamer Trappenhuis met open trap natuursteen en brons op wanden en vloeren. Op de vloeren werden ook nieuwe en praktische vindingen, zoals rubber en linoleum, toegepast. In het interieur was de verdeling van de woonvertrekken via split level kenmerkend, net als de in de ruimte vrijstaande open haard. Grote open ruimtes werden alleen af en toe in de zeer moderne villa’s toegepast. Deze open manier van wonen met grote, relatief lege leefruimtes werd zowel mogelijk door nieuwe materialen en constructies, als door de toepassing van centrale verwarming waardoor er minder noodzaak was om ruimtes klimatologisch van elkaar te scheiden. De keuken werd steeds praktischer ingericht en was voorzien van de nieuwste techniek. Soms werd de keuken volledig met de woonkamer geïntegreerd, maar deze naar Amerikaans voorbeeld ‘open keuken’ bleef een zeldzaamheid in het Nederlands interieur. Wel werd de eethoek in de keuken steeds gangbaarder en werd van de keuken ook een verblijfsruimte gemaakt. Omdat de keuken van kookruimte meer leefruimte werd, waren de afwerking en de kwaliteit belangrijk: hout werd bijvoorbeeld in de keuken geïntroduceerd en apparatuur en keukengerei waren met zorg vormgegeven en mochten worden gezien. Verdeelmeubelen om de open ruimte in te delen werden typisch voor het moderne interieur als alternatief voor de kamer-en-suite. De meubelen zelf werden ook ruimtelijker, waarbij zware bankstellen en dressoirs werden vervangen door lichtere en transparantere modellen. Bergmeubelen werden zwevend aan de wand opgehangen of ingebouwd en ook flexibele en ruimtelijke wanden zoals vouwwanden en glaswanden werden ontworpen om de ruimtes visueel te verdelen en toch een open en licht interieur te behouden. Zachte materialen zoals rolgordijnen en lamellen werden als ruimteverdelers ingezet, net als doorlopende of juist verschillende vloerafwerking om de verschillende functies van ruimtes te onderscheiden. Split level Het huis, dat in 1957 door Holt werd voltooid, is een typisch voorbeeld van een modernistisch huis zoals hierboven geschetst. Het bestaat uit drie bouwlagen die ten opzichte van elkaar verspringen volgens het zogenaamde split level principe. Het compacte huis ligt achter op de kavel wat verscholen tegen de oude duinrug aan. Deze situering bepaalde Holts keuze voor de trapsgewijze, terrasvormige stapeling van het huis tegen de duinhelling. Het huis is omgeven door dennen, struiken en duinplanten. Holt lichtte een aantal jaren na de oplevering van de villa toe dat hij meende door de grilligheid van het oplopende duin en de bewegelijkheid van de omringende natuur de hoofdvorm van het huis strak en eenvoudig te moeten houden. Dat de omliggende natuur, belangrijk was voor Holt illustreert ook zijn uitspraak dat hij zich bij de bouw veel moeite heeft getroost het op de kavel aanwezige geboomte en begroeiing te sparen. Een slingerend opgaand pad leidt vanaf de straat naar de entree van het huis aan de noordoostkant ter hoogte van de eerste halve verdieping. Aan de zuidwestkant van het huis, waar het duin het steilst is, biedt elke halve verdieping toegang tot de tuin via in het duin uitgegraven terrassen, waardoor binnen en buiten steeds worden verbonden. Dit leidt ook tot de bijzondere ervaring dat je nergens in het huis het gevoel hebt ‘boven’ te zijn. De binnenruimtes vloeien op vanzelfsprekende wijze in elkaar over en niveauverschillen die via de open trap en bordessen zijn verbonden, zorgen voor het bijzondere ruimtelijke effect. De hoofdvorm van het huis is vierkant en heeft een vlak, met koperen platen bedekt dak met dezelfde hellingshoek als het duin, zonder overstekken of luifels. De gevels van het huis waren oorspronkelijk grijs geschilderd maar zijn door de huidige bewoners wit gemaakt. De ramen van verschillende groottes zijn van hardhout, met de draaiende delen in staal, alle in blauw-groen geschilderd. Het oogt als een doelmatig en sober huis en heeft een open maar tegelijkertijd ook een gesloten karakter. De voorgevel bestaat ter hoogte van de woonkamer bijna geheel uit een grote rechthoekige raampartij en geeft daarmee vanaf de straat een inkijk in het huiselijk leven. Om de hoek, aan de noordoostkant, ligt de entree van het huis laag, bijna verstopt in het duin. Onder de woonkamer liggen de drive-in garage, een bijkeuken, provisieruimte W K

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 20