Terugblik op het lustrum Van de redactie www.onsbloemendaal.nl 4 nr. 4 winter 2022 5 Van het bestuur Frank Verveld, voorzitter www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2022 Gelukkig zijn er in onze mooie gemeente ook villabewoners die hun gekoesterde interieurschatten graag openstellen voor geïnteresseerde dorpsgenoten, en zij zijn het die de viering van ons negende lustrum mogelijk hebben gemaakt. Dankzij hen konden velen van u op 1 mei een kijkje nemen achter negen statige voordeuren, en dankzij hen kunnen we u nu dit lustrumnummer aanbieden. Vier zeer verschillende villa’s gaan voor u open, en u wordt er rondgeleid door een zeer deskundige gids, Esther de Haan. Kom binnen en wees welkom! Een bijzonder woord van dank is op zijn plaats voor onze vaste en onvermoeibare fotograaf Cor van Iperen, die zoals steeds met hart en ziel zijn camera’s bediend heeft. Wij hopen dat u geniet van het resultaat, en wensen u mooie feestdagen. De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Er is een tijd geweest dat bewoners van imposante huizen met dito interieurs die graag voor het publiek openstellen. Heel begrijpelijk, want wat heb je aan zoveel moois als niemand het bewondert? In het Engeland van Jane Austen konden fatsoenlijke bezoekers bij afwezigheid van de hoofdbewoners rustig in hun manor rondlopen. Ook in het luisterrijke huis van Willem Philip Barnaart (1781-1851) aan de Haarlemse Nieuwe Gracht mochten nette burgers zich aan de talrijke weelderig ingerichte vertrekken vergapen. Die tijden zijn voorbij. In de loop van de laatste twee eeuwen werden paleizen en landhuizen steeds meer privédomeinen, waar alleen intimi nog welkom waren. Nog meer afgegrendeld werden de anonieme woningen die in de villaparken verschenen. In onze tijd gaat dat zelfs zó ver dat ook de exterieuren door hoge hagen of schuttingen aan het zicht onttrokken worden, allemaal wegens de sacrosancte privacy. Bij elk interieur legt ze een ander accent. In het unieke, tot dusver moeilijk toegankelijke Endymion in Bloemendaal wijst ze op de verbinding van binnen met buiten. Op allerlei manieren probeerde de toen nog niet beroemde architect Wijdeveld in dit totaalkunstwerk huis, bijgebouwen en tuin met elkaar te laten versmelten. De architect van Habeo Horam in Aerdenhout, Jacob van den Ban, was een lokale grootheid en niet zo bevlogen als Wijdeveld, maar het huis is niet minder bezienswaardig. Esther prijst de inspanningen van de huidige, nieuwe bewoners om de authenticiteit van het grotendeels bewaarde interieur te verzoenen met modern wooncomfort. In huize Sonnewende in Overveen is nog heel goed te zien hoe 'upstairs’ en ‘downstairs’ zich tot elkaar verhielden. Tussen de familie (de schoonouders van de bekende politicus Carl Romme) en het personeel bestond een soort 'apartheid', net als in andere soortgelijke huizen. Na de oorlog ontwikkelde zich al snel een andere wooncultuur. Een duidelijke exponent daarvan is het naburige woonhuis dat architect Gerard Holt voor zichzelf en zijn gezin ontwierp in 1956. Het lijkt volstrekt niet op Endymion, maar er zijn overeenkomsten. Ook Holt creëerde op zijn manier een totaalkunstwerk, waarvoor hij veel interieurelementen zelf ontwierp en waarin interieur en exterieur bijna naadloos in elkaar vloeien. Met dit laatste nummer van het jaar 2022 van ons tijdschrift, geheel gewijd aan het lustrumthema 'Verrassingen achter de voordeur', sluiten we het negende lustrum van onze stichting op een bijzondere manier af. Het is een mooi lustrum geworden. We zijn blij dat Esther de Haan hier een grote bijdrage aan heeft willen leveren. Onze stichting pleit al langer voor meer aandacht voor het behoud van historische interieurs en historische interieurelementen in onze gemeente. Dat is niet altijd makkelijk, ondanks dat vele betrokken partijen er hard hun best voor doen. Dat bleek wel tijdens het rondetafelgesprek dat de lustrumcommissie onlangs organiseerde. U leest daarover elders in dit blad. Het lijkt wenselijk om in onze gemeente tot een algehele inventarisatie te komen. We begrijpen dat Haarlem daar al mee begonnen is. Wanneer een woning tot monument wordt aangewezen is direct het interieur wettelijk beschermd. Maar ook in woningen die geen monument zijn kunnen bijzondere interieurelementen bevatten die we graag voor komende generaties behouden. Dat is nog niet zo eenvoudig. Kennis over en liefde voor het cultuurhistorisch belang is de grondslag voor behoud, leerden we van Esther. We hopen daar met de verschillende lustrumactiviteiten een bescheiden bijdrage aan geleverd te hebben. Graag wil ik degenen bedanken die dit mogelijk gemaakt hebben. Allereerst binnen het bestuur de lustrumcommissie: Elsbeth van Olffen, Marion Lemmers, Klaartje Pompe en Carolina Lenarduzzi, maar natuurlijk ook de redactie en de activiteitencommissie. De interieur-excursiedag was erg geslaagd net als de lezing tijdens de jaarbijeenkomst en het rondetafelgesprek met betrokken deskundigen. Bij de laatste lustrumactiviteit werd de creativiteit van de deelnemers aangeboord en werden kerstkransen gemaakt om het interieur te verrijken in deze speciale tijd van het jaar. Graag wens ik u namens het bestuur fijne feestdagen toe met veel leesplezier. In het nieuwe jaar zullen wij veel aandacht blijven besteden aan het behoud van bijzondere interieurs binnen onze gemeente. I »L

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 3