Het Bloemendaalse villa-interieur in de periode 1900-1960 JU s De eetkamer in villa Endymion in Bloemendaal Het Bloemendaalsche Park, ontwerp voor de aanleg van een villapark in Bloemendaal door L. J. Ritter, 1882 (Bron: NHA) Esther de Haan Het eerste villapark, Het Bloemendaalsche Park, verrees in 1882 op de voormalige buitenplaats De Rijp en werd vormgegeven door landschapsarchitect L.J. Ritter. Bloemendaals tweede en grootste villapark werd in 1898 aangelegd op de voormalige buitenplaats Duin en Daal, vormgegeven door landschapsarchitect Leonard Springer. In Overveen werd in 1899 het park Kweekduin aangelegd op door Johanna van der Vliet-Borski verkochte jachtgronden in de duinen. Ook hier gaf Springer het park zijn landschappelijk aanzien. Het oudste villapark in Aerdenhout werd in 1899 aangelegd e door exploitatiemaatschappijen ontwikkelde villaparken werden in de nabijheid van spoorstations en tramhaltes gesitueerd. Terreinen werden gekocht van de eigenaren van de oude buitenplaatsen. In het pastorale landschap verrezen langs de slingerende duinwegen in rap tempo linten van rustieke, vaak schilderachtige villa’s. Haarlemse, maar ook landelijk bekende architecten dienden zich met hun ontwerpen aan bij de exploitatiemaatschappijen of participeerden zelf in die maatschappijen; ook werden architecten van naam aangezocht door de particuliere kopers van de bouwkavels. Door het grote succes van de villaparken en de toenemende vraag naar villa’s stegen de grondprijzen, nam de bouwdichtheid toe en werden de uitgegeven kavels kleiner. In 1920 kreeg de gemeente Bloemendaal de bevoegdheid bouwplannen voor villa’s op esthetische merites te beoordelen, een recht dat eerder was voorbehouden aan de exploitatiemaatschappijen. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw verschenen er tussen de villa’s in Engelse, classicistische of eclectische stijl, bungalows in modernistische stijl die aansloten bij de ideeën over het Nieuwe Bouwen. In latere jaren werden ook wel villa’s afgebroken om plaats te maken voor eenvormige nieuwbouw, waarbij het karakter van de parken als eenheden van villa’s, percelen en stratenplannen werd aangetast. De Bloemendaalse villaparken kennen echter nog steeds een indrukwekkende hoeveelheid villa’s in de oorspronkelijke bouwstijlen. Ondanks dat er in de langs de oude zandwegen van het dorp, waarbij opnieuw Springer het park vormgaf. Tot in de jaren twintig van de vorige eeuw bleven verschillende exploitanten bouwkavels verkopen, met toenemende zorg gadegeslagen door gevestigde bewoners die vreesden dat alle natuur uit de omgeving zou verdwijnen. van de rust, de ruimte en een inniger contact met de natuur. De bereikbaarheid van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout werd na de totstandkoming van spoor- en tramlijnen steeds beter. De Bloemendaalse villaparken werden aan het einde van de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw aangelegd ten behoeve van gegoede burgers uit Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek, die buiten de stad wilden wonen omwille j! D E <-"j1 TV - I*.

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 4