www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 4 winter 2022 Doorgeefkast in villa Holt, Overveen Villa Sonnewende, Overveen In het pastorale landschap verrezen langs de slingerende duinwegen in rap tempo linten van rustieke, vaak schilderachtige villa’s Vanaf het eind van de negentiende eeuw tot ver in de twintigste eeuw was het gebruikelijk dat architecten grote delen van het villa- interieur vormgaven. Architecten waren naast bouwkundigen ook vormgevers die zich niet beperkten tot het ontwerpen van het exterieur en de indeling van het huis, maar zich evenzeer toelegden op de vaste interieurelementen zoals betimmeringen, kastenwanden, schouwen en tegelvloeren. Velen ontwierpen ook losse meubels zoals fauteuils met stoffering, buffetkasten, ledikanten, eettafels met bijbehorende stoelen, lichtarmaturen, raambekleding en vloerkleden. Ook het kleurgebruik op wanden en plafonds werd vaak door de architect gekozen. Sommige architecten ontwierpen zelfs serviezen, vazen en tafelversiering. Zij zagen zichzelf daarbij ook als opvoeders. Interieur, plattegrond, materialen, ruimteverdeling en meubels moesten passen bij de persoonlijkheid van de opdrachtgever; maar ook de opdrachtgever moest passen bij het huis! loop van de twintigste eeuw veel authentieke interieurelementen uit deze villa’s zijn verdwenen, is daarvan nog veel bewaard gebleven. Ook zijn er enkele interieurs uit de moderne villa’s, ontworpen in de stijl van het Nieuwe Bouwen vanaf de jaren vijftig. De architecten die in de eerste helft van de twintigste eeuw in Bloemendaal werkten en het interieur van de villa vormgaven deden dit regelmatig samen met vormgevende kunstenaars uit Zuid-Kennemerland. Deze kunstenaars hadden veelal hun opleiding genoten aan de Haarlemse School voor Kunstnijverheid. Na hun opleiding werkten zij in de verschillende gespecialiseerde ateliers in Haarlem en omgeving. In deze jubileumuitgave van Stichting Ons Bloemendaal worden de interieurs van vier verschillende Bloemendaalse villa’s, ontworpen door vier verschillende architecten en gebouwd in de periode 1900-1960, voor het voetlicht gehaald. De interieurs worden geportretteerd aan de hand van verschillende thema’s zodat meerdere aspecten van Bloemendaals rijke wooncultuur van 1900 tot nu belicht worden.

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 5