www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2022 13 Totaalkunstenaar Wijdeveld was architect, typograaf, utopist, en totaalkunstenaar en legde zichzelf in zijn verschillende werkzaamheden geen beperkingen op. Hij ontleende bij zijn ontwerpen elementen zowel aan de klassieke kunst als aan de natuur, maar gebruikte ook graag moderne materialen en was op de hoogte van nieuwe technische ontwikkelingen. Hij was een breed onderlegd en erudiet man die Dorische zuilen Endymion staat links op het grote perceel en heeft een symmetrisch, compact bouwvolume. Het heeft twee bouwlagen en is afgewerkt met een witte pleisterlaag. De villa heeft een groot mansardedak met ovale dakvensters. Het monumentale exterieur van de villa is uitgevoerd in een Duitse architectuurstijl uit het begin van de twintigste eeuw, die de 'Um 1800' stijl wordt genoemd en in Nederland niet vaak is toegepast. Vermoedelijk hebben Wijdevelds vele buitenlandse reizen als jonge architect hem geïnspireerd tot de keuze voor deze architectuurstijl. Endymions exterieur vertoont echter ook veel verwantschap met het werk van de Duitse architect Pieter Behrens (1868-1938) die een strak en sober Romeins classicisme in zijn ontwerpen toepaste. Dit classicisme komt duidelijk terug in de gevels die harmonieus zijn ingedeeld en vormgegeven met Dorische zuilen aan de west- en oostgevel. Het huis heeft een vrijwel vierkante plattegrond met in- en uitspringende delen. De vertrekken op de begane grond zijn symmetrisch ingedeeld aan weerszijden van de grote hall met een monumentale houten trap die naar Engels voorbeeld centraal in de grondplan ligt met de woonvertrekken daaromheen gegroepeerd. Aan de westzijde liggen links en rechts van de hall de salon en de huiskamer. In de noordoosthoek zijn de entree, de vestibule, de garderobe en een spreekkamer gesitueerd. Aan de oostgevel met kleine vensteropeningen plaatste Wijdeveld de personeelsingang met daarachter de dienstgang, de keuken en de bijkeuken, met een eigen routing door de villa. Op de verdieping liggen aan een groot bordes het boudoir, een herenkamer, een logeerkamer, een kinderslaapkamer en een ouderslaapkamer. Op de zolder lagen onder de mansardekap de inmiddels verdwenen slaapvertrekken van het personeel. Wijdeveld was eerst gehuwd met de Duitse celliste Ellen Kohn en later met de Nederlandse actrice Charlotte Köhler. Hoogstwaarschijnlijk hebben beide echtgenotes Wijdevelds belangstelling voor het ontwerpen van theaterdecors en -kostuums gestimuleerd. Wellicht hebben zij een rol gespeeld bij het verkrijgen van opdrachten hiervoor. Wijdeveld stelde in het Stedelijk Museum in Amsterdam een tweetal grote tentoonstellingen over theater samen. Als typograaf was Wijdeveld van 1918 tot 1925 hoofdredacteur en vormgever van het tijdschrift Wendingen. Dit was het belangrijkste forum voor het werk van architecten van de Amsterdamse School en expressionistische en futuristische ontwerpers uit Europa. Daarnaast heeft hij meerdere grote woningbouwprojecten en een aantal Nederlandse paviljoens voor wereldtentoonstellingen op zijn naam staan. grote ambities had om de architectuur, stedenbouw en zelfs de samenleving radicaal om te vormen. Hij was opgeleid in verschillende Europese landen door beroemde vakgenoten met wie hij vriendschappen onderhield. Zo werkte hij van 1905-1908 in Engeland bij de beroemde architect M.H. Baillie Scott en was Wijdeveld goed bevriend met zijn Amerikaanse vakgenoot Frank Lloyd Wright. In hem zag hij een geestverwant bij zijn zoektocht naar een architectuur die kunst en natuur verbond. De Nederlandse architecten J.L.M. Lauweriks en K.P.C. de Bazel, die streefden naar een nieuwe systematische architectuur op basis van kosmisch-geometrische figuren, hebben Wijdeveld beïnvloed in zijn - nooit gerealiseerde - futuristische totaalontwerpen voor onder andere de stad Amsterdam. Wijdeveld werd met name bekend als expressionistisch architect en ontwerper van interieurs, meubels en gebruiksvoorwerpen. Architectuur was in zijn ogen een theatrale, kunstzinnige en harmonieuze omgeving waar esthetiek, luxe en comfort leidend waren. Hij hechtte aan de verfijning van materialen en detailleringen in zijn ontwerpen, die bij voorkeur met handwerk werden aangebracht. In zijn streven naar expressiviteit en verfijning is hij ongetwijfeld sterk beïnvloed geweest door het creatieve vak van zijn beide echtgenotes. Verfijning en luxe in het interieur Achter de voordeur van de villa komt men in de De architect speelt met decoraties in natuurlijke vormen en luxe natuurlijke materialen om zijn totaalkunstwerk van huis, bijgebouwen en tuinen met elkaar te laten versmelten - - - A

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 7