KM Vestibule met marmer en warmteroosters in de vloer Hall met zicht naar het terras overweldigende vestibule waarvan zowel de wanden als de vloer zijn bekleed met zwart, rijk geaderd, Arabescato marmer. In de vloer zijn twee, voor die tijd zeer moderne, ronde bronskleurige hetelucht verwarmingsroosters aangebracht. Meteen links ligt de garderobekamer die eveneens van een marmeren vloer en wanden is voorzien en nog de oorspronkelijke vierhoekige wastafel heeft. Achter de garderoberuimte is de spreekkamer; beide ruimtes zijn met elkaar verbonden door een gemeenschappelijke muur met bovenin drie vierkante met glas gevulde bovenlichten. De spreekkamer had Wijdeveld in 1911 gedecoreerd met een muurschildering van grote, ontluikende tulpachtige bloemen, die helaas is verdwenen en vermoedelijk is overgeschilderd. De ontwerptekening van deze schildering is echter nog te vinden in de archieven. Twee tussendeuren met helder glas in roedeverdeling geven vanuit de vestibule toegang tot de monumentale hall die een meer Engelse sfeer heeft. Opmerkelijk is dat de hall, die in de meeste landhuizen spaarzaam werd verlicht en een cosy, wat naar binnen gekeerd karakter heeft, in Endymion licht is en op de tuinen is gericht. Twee grote openslaande deuren geven via het grote terras zicht op de bloemborders en de begroeide pergola. De blik naar buiten wordt omzoomd door een drietal bovenlichten en twee kolommen van doorschijnend oranjerood geaderd onyxmarmer aan weerzijden van de openslaande deuren. De omlijsting in de oranjerode kleur doet denken aan het doek dat het podium van een theater omsluit. De hall heeft net als de salon en de huiskamer hoge mahoniehouten lambriseringen en een witgeschilderd cassetteplafond van ebben- en coromandelhout in bloemmotief. Aangezien beide houtsoorten zeer kostbaar zijn, zullen de plafonds oorspronkelijk niet geschilderd zijn geweest. De vloer van de hall is net als de rest van de woonvertrekken afgewerkt met een ingelegd parket in patronen van vierkanten, in vier verschillende tropische houtsoorten. Aan de hall liggen de salon en de huiskamer met, naar Engels gebruik, elk hun eigen vormgeving van schouwen, parket en wandbekleding. Uit overgeleverde ontwerptekeningen blijkt dat het door Wijdeveld gekozen kleurgebruik in elke ruimte verschilde; de wanden van de hall waren voorzien van een Japanse stof in blauwtinten, terwijl de huiskamer een groene kleurstelling had. Of deze wandontwerpen ook daadwerkelijk zijn gerealiseerd, is onbekend. Zowel de salon als de huiskamer zijn vanuit de hall toegankelijk via een tweetal sluizen waarin kasten zijn opgenomen. In de salon en de huiskamer, die gezien de ligging aan de dienstgang en keuken, ook als eetkamer gefungeerd zal hebben, staan de schouwen centraal. De huiskamer heeft een luxueuze halfronde schouwpartij in grijsgroen marmer met een onderrand van ingegraveerde bloemen, een plafondhoge halfronde spiegel in de schouwboezem en is omringd door servieskasten van luxe houtsoorten met glazen bovendeuren. Wijdeveld ontwierp ook een dressoir voor de kamer in dezelfde stijl. De huiskamer heeft een rechthoekige smalle uitbouw met vierkante bovenlichten gevuld met Vanuit de hall leidt de monumentale trap naar de verdieping van het huis. Halverwege komt de gedeeltelijk met hout overdekte trap uit op een helder glas en een stucplafond in een patroon van in elkaar grijpende cirkels. De salon heeft een eenvoudiger vormgegeven grijs marmeren schouw met spiegel in de boezem. Het parket in dit vertrek is echter nog verfijnder uitgevoerd dan in de hall: het heeft een geometrisch patroon met in het midden een cirkelmotief van palmetten omkranst door zonnestralen. De vloer is afgewerkt met twee sierranden, waarvan de binnenste een slinger van waaiers en hartvormen in luxe houtsoorten toont; de buitenste sierrand in de vloer vormt een complex patroon van meanderende banen met een grafisch karakter, dat sterk doet denken aan Wijdevelds typografie voor het tijdschrift Wendingen. Het is goed mogelijk dat dit parket later in 1924 door Wijdeveld is ontworpen, toen hij hoofdredacteur bij Wendingen was en ook gevraagd was de chauffeurswoning te ontwerpen.

Ons Bloemendaal | 2022 | | pagina 8