Jaarverslag 2022 Stichting Ons Bloemendaal Ons Bloemendaal www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 19 Bestuur rondetafelgesprek op 6 oktober 2022 Marion Lemmers, secretaris Het themanummer 'Verrassingen achter de voordeur' Op de voorjaarsbijeenkomst van 10 mei gaf Esther de Haan een lezing waar zij inging op de algemene ontwikkelingen die leidden tot de villaparken in onze gemeente. Daarna kwam de bewoningsgeschiedenis van diverse panden aan de orde. De grote opkomst bewees dat het thema ‘interieur’ bij onze donateurs leeft. ustrum 2022 was een memorabel jaar waarin onze stichting haar negende lustrum vierde. Als een rode draad liep het thema ‘Verrassingen achter de voordeur - interieurelementen in Bloemendaalse huizen na 1875’ door de activiteiten heen. De aftrap werd gegeven op 1 mei met de excursie ‘Interieur in het monument’. Op 6 oktober 2022 werd een succesvol rondetafelgesprek over het belang van monumentale interieurs georganiseerd in Leyduin te Vogelenzang. Organisaties, eigenaren, architecten, aannemers en makelaars wisselden van gedachten over dit onderwerp. Je zou bijna denken dat er geen ruimte was voor andere onderwerpen, maar dit jaarverslag geeft een bloemlezing van andere zaken waar de verschillende commissies mee bezig zijn geweest in 2022. Het sluitstuk van de activiteiten had een creatief gehalte: onder professionele begeleiding maakten een twintigtal deelnemers een prachtige kerstkrans. Marion Lemmers gaf een korte inleiding op de historie en symboliek van kerstgebruiken, die een grote impact hebben op het (kerst) interieur. Met het verschijnen van het themanummer, dat in december op de mat viel, werd het lustrumjaar op een mooie, feestelijke en waardige wijze afgesloten. Onze dank gaat uit naar eenieder die aan dit nummer heeft meegewerkt. Sinds 2017 wordt er in de gemeente gewerkt aan de uitbreiding van de monumentenlijst. Potentiële monumenten, gebouwd in de periode 1945 tot 1965, werden bekeken. De periode vanaf 1940, dus met de Tweede Wereldoorlog, werd eraan toegevoegd. In mei vorig jaar zijn veertien panden en twee complexen aangewezen als gemeentelijk monument. Tijdschrift Traditiegetrouw is er in het blad Ons Bloemendaal ruimte voor vaste rubrieken zoals ‘Zoekplaatje’ en de column van onze voorzitter. Daarnaast zorgde de redactie voor interessante, inhoudelijke artikelen zoals onder andere over Zaanse industriëlen, de Vogelenzangse strandvlakte, de Borski’s en het stuk over ruim een eeuw vluchtelingen opvang in Bloemendaal. Het themanummer met gastredacteur Esther de Haan, in de vorm van een fraaie glossy met paginagrote foto’s van ‘onze hoffotograaf’ Cor van Iperen, vormde een waardige afsluiting van het negende lustrumjaar van onze stichting. Commissie Gebouw en Omgeving In het jaarverslag 2021 stond dat er een nieuwe commissie was gevormd: de Commissie Cultuur en Erfgoed. De commissieleden vonden dat de naam geen goede weergave was van de activiteiten en veranderde de naam in: Commissie Gebouw en Omgeving. De herontwikkeling van het pand waarin onder andere Albert Heijn is gevestigd in Bloemendaal, wordt door deelname aan de participatiegesprekken nauwkeurig gevolgd zodat het nieuwe pand in het straatbeeld zal passen. In het rijksmonument Alverna, Boekenroodeweg 17, het voormalig klooster van de Zusters Franciscanessen, worden appartementen gebouwd. De uitvoering van de werkzaamheden leidt tot veel problemen. Zowel een commissie van de bewoners als de Commissie Gebouw en Omgeving hebben bij de gemeente aangedrongen op handhaving. Met een brief aan de gemeente is de visie van Ons Bloemendaal met betrekking tot het terrein van het voormalige tuincentrum Bos in Vogelenzang onder de aandacht gebracht. Groencommissie De Groencommissie heeft het groenbeleid van de gemeente ook in 2022 goed in de gaten gehouden. Suggesties tot herbeplanting werden gedaan en kritische vragen werden De renovatie van Habeo Horam, het monument aan de Mr. H. Enschedeweg 15 in Aerdenhout, wordt positief beoordeeld. Onder professionele begeleiding maakten een twintigtal deelnemers een prachtige kerstkrans Si r-? L

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 10