Bestuur Stand van zaken www.onsbloemendaal.nl 20 nr. 1 voorjaar 2023 21 Het bestuur www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 In het afgelopen jaar bereikte een aantal schenkingen de Archiefcommissie. Deze varieerden van een verzameling koektrommels van de Bloemendaalse banketbakkerijen Soeteman en Slot tot meerdere wandborden. Maar ook oude familiealbums, een keur aan foto’s, een gemeentelijk bonnenboekje van rond 1918 voor het verkrijgen van zogeheten regeringsgoederen, kalenders, keramiek en een fraaie pressepapier met gemeentewapen kwamen zo in ons bezit. Verder werd een dossier aangeboden met historische documenten over Beach Pop, enkele ordners met archiefstukken aangaande de openbare Graaf Florisschool in Vogelenzang alsmede een prachtige portretschildering van de hand van Simon de Heer. Naast aanwinsten uit schenkingen is onze bibliotheek en de collectie ansichtkaarten door verwerving aanzienlijk uitgebreid. gesteld. De commissie heeft zich met succes ingezet voor het behoud van de monumentale plataan bij voormalig restaurant Chapeau aan de Hartenlustlaan in Bloemendaal Dorp. Samen met bestuurslid Annemieke Schep en omwonenden is bereikt, dat het uitzicht vanaf de uitkijktoren Het Kopje en het uitkijkpunt aan de Hoge Duin en Daalseweg is verbeterd. In goed overleg met de gemeente en rekening houdend met de natuurwaarden zijn de bomen zorgvuldig gesnoeid en zonodig gekapt. Archiefcommissie Ondanks de beperkende maatregelen vanwege het coronavirus heeft de Archiefcommissie het afgelopen kalenderjaar haar werkzaamheden onafgebroken voortgezet en is het archief bemand gebleven. Donateurs en andere belangstellenden werden en worden elke eerste dinsdagmiddag van de maand van harte welkom geheten. Het indexeren, archiveren en digitaliseren van het aanwezige documentatiemateriaal zijn voortgezet en er wordt gewerkt aan een digitaal beeldarchief van velerlei panden binnen de gemeente Bloemendaal. Voor de lustrumexcursie ‘Interieur in het monument’ op zondag 1 mei, legden Gert Jan van Setten en Annelies Roskam-Olgers contact met eigenaren van een aantal interessante woningen in onze gemeente en zij maakten van de huizen een compacte omschrijving die bij bezoek aan de woning uitgereikt werd. Activiteitencommissie De Activiteitencommissie organiseerde dit jaar aansprekende activiteiten: Zondag 29 mei konden (groot-) ouders en (klein-) kinderen meewandelen door Thijsse’s Hof onder leiding van twee deskundige gidsen. Zondag 21 augustus was er onder leiding van Martin Bunnik een rondgang door de historische kern van Bennebroek. Als geboren Bennebroeker vertelde hij boeiend over de geschiedenis van dit dorp. Zondag 25 september voerde de immer populaire literaire wandeling onder leiding van Wim Vogel door Bloemendaal Dorp. Zondag 6 november werd vanaf het Wapen van Kennemerland naar Elswout gewandeld waar boswachter Rien de Vries de deelnemers rondleidde door de, naast het landgoed gelegen, modelboerderij. Hij vertelde over het interessante verleden van de boerderij en de grootse plannen voor de toekomst. Op de populaire fotorubriek ‘Zoekplaatje’, verzorgd door commissielid Frits van der Veldt voor het blad OnsBloemendaal, kwamen wederom vele enthousiaste reacties. Open Monumenten dagen De Open Monumenten dagen van 10 en 11 september stonden in het teken van het thema ‘Duurzaam duurt het langst’ Ook dit jaar werd plezierig samengewerkt met de Historische Vereniging Heemstede Bennebroek (HVHB). Gezamenlijk werd bekendheid gegeven aan de ruim dertig in beide gemeentes opengestelde monumenten. Ook 2023 belooft weer een jaar met veel leuke en interessante activiteiten te worden. Helaas zullen wij dat zonder Marion van Bussel moeten doen, zij neemt afscheid. We zullen haar missen en danken haar voor de kennis en inbreng die zij gedurende de afgelopen jaren met ons heeft gedeeld. We zien uit naar de voorjaarsbijeenkomst op 11 april 2023 waarvoor u elders in dit blad de uitnodiging vindt. We zijn benieuwd wat Reinier Mees ons gaat vertellen over de bunkers in onze gemeente waarvan een aantal het afgelopen jaar zijn aangewezen tot monument. We hopen dat we velen van u mogen begroeten. We zijn erkentelijk dat het weer mag plaatsvinden in het gemeentehuis. Inmiddels zijn we het nieuwe jaar gestart met een geanimeerde borrel voor al onze vrijwilligers. Een blijk van waardering voor allen die zich met hart en ziel inzetten voor onze stichting. We namen afscheid van Wiebe Helder die in de Groencommissie van het dorp Bennebroek voor zijn rekening nam. Als ervaren dendroloog blijft hij ons gelukkig wel adviseren. Ook namen wij afscheid van Marion van Bussel die na haar bestuurslidmaatschap nog de Activiteitencommissie heeft ondersteund. Als bijlage van dit nummer vindt u het excursieprogramma. De Activiteitencommissie heeft daar weer hard aan gewerkt. Afgelopen jaar was er veel belangstelling voor de evenementen. Snel inschrijven dus! Oud-bestuurslid Joan Patijn verzorgt dit jaar lezingen over Aelbertsberg in Odensehuis Overveen. Omdat het soms knelt dat we u alleen via dit tijdschrift kunnen informeren zijn we afgelopen jaar gestart met een Nieuwsbrief via de mail. Dat bevalt goed, maar helaas hebben we lang niet van u allen mailadressen. De Nieuwsbrieven staan nu ook op de site. Daar kunt u zich opgeven voor de Nieuwsbrief. Ons lustrum is afgesloten en net als vele lezers hebben we de redactie gecomplimenteerd met het prachtige laatste nummer van 2022. Het project rond het terugplaatsen van een klokkentoren op het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis is uitgebreid. Annemieke Recent kwam een raadslid met het voorstel een wijk in Bennebroek aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. We vinden het een sympathiek idee maar vragen ons af of bescherming tegen afgraven van het oude duin niet beter rechtstreeks via het bestemmingsplan gewaarborgd kan worden. We hebben sowieso enig twijfel over het nut van een aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht. In Duin en Daal Bloemendaalse Park zien we bouwprojecten gerealiseerd worden die het dorpsgezicht aantasten. Daar blijkt toch moeilijk wat tegen te doen. Afgravingen zagen we daar ook het afgelopen jaar. Met bewoners en met de gemeente zijn wij in gesprek hoe te handelen in dergelijke situaties. Twee jaar na de opening van de Zeeweg werd in 1923 de Bloemendaalse Reddingsbrigade opgericht. Op hun verzoek maken wij deel uit van een stuurgroep die een herdenkingsboek wil realiseren. Henri Spijkerman, die een grote bijdrage leverde aan het boek over 100 jaar Zeeweg, gaat meeschrijven. Zoals u in de rubriek ORM kunt lezen zoeken wij iemand voor de communicatie (website/nieuwsbrief etc). Tevens is de Groencommissie op zoek naar een nieuw lid dat zich speciaal op Bennebroek gaat richten. Heeft u hiervoor belangstelling of kent u iemand dan kunt u mailen naar Annemieke Schep: annemiek.schep@gmail.com Schep neemt als voorzitter namens Stichting Ons Bloemendaal het initiatief. Hierbij werken gemeente en bewoners met elkaar samen om een aantal objecten die een relatie hebben met het terrein een mooie plek te geven in wat nu Park Brederode heet. In het najaar hadden wij met het bestuur een nuttige kennismakingsbijeenkomst met het nieuwe college van b&w. Wij hopen dat het college doorgaat om karakteristieke panden aan te wijzen als gemeentelijk monument. Tot slot Dit jaarverslag heeft u een ‘kijkje in de keuken’ gegeven van Ons Bloemendaal. Ondanks dat 2023 een ‘gewoon’ jaar wordt voor de stichting, hopen wij u met ‘ongewoon’ leuke acties en informatie wederom te enthousiasmeren.

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 11