Excursies Ons Bloemendaal UI Rondwandeling Schapenduinen o.l.v. Jan de Jong Rondwandeling over Park Brederode o.l.v. Bert Hartoch Fietsexcursie door het oorlogsverleden in het Nationaal Park Zuid- Kennemerland’ o.l.v. Coen van Oosterom Literaire ‘Bomans’ wandeling o.l.v. Wim Vogel Zaterdag 22 april 13:30 - 16:30 uur Zondag 21 mei 11:00 - 12:30 uur Zondag 11 juni 14:30 - 16:30 uur Zondag 24 september 15:00 - 16:30 uur www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 De Activiteitencommissie heeft in 2023 een aantal excursies voor u op de agenda staan met uiteenlopende onderwerpen. Hieronder leest u de omschrijving. Voor praktische informatie, zoals aanvangs- en eindtijden en locaties, kunt u de bijgesloten activiteitenkalender in het tijdschrift raadplegen, bewaart u deze dus goed. Vanaf 2024 zult u deze kalender niet meer aantreffen en is alle informatie dan terug te vinden op de website www.onsbloemendaal.nl, in het tijdschrift en in de Nieuwsbrief van Stichting Ons Bloemendaal. Tijdens deze fietsexcursie laat oud PWN boswachter Coen van Oosterom ons zien dat er in de duinen nog veel sporen zijn van de Tweede Wereldoorlog, onder andere van de Atlantikwall. Fusillades, militaire oefenplekken en andere zichtbare herinneringen uit dit stukje bewogen geschiedenis zullen behandeld worden. De Atlantikwall is een omvangrijke verdedigingslinie die door de Duitse bezetter werd gebouwd langs de hele West-Europese kust. Er verrezen verdedigingswerken, geconcentreerd op strategische punten, een aaneenschakeling van kustbatterijen, versperringen en een grote variëteit aan bunkers van waaruit de vijand genadeloos moest worden teruggeslagen. De Nederlandse kustlijn was maar een kleine schakel in de vijfduizend kilometer lange zone die door de Duitsers verdedigd moest worden. Het duinlandschap van het Nationaal Park Zuid- Kennemerland vertelt de indrukwekkende verhalen van toen. Coen leidt u tijdens een ca. vijftien km lange fietstocht door dit oorlogsverleden in ‘zijn’ duingebied. Bij zeer slecht weer zal de excursie verplaatst worden. Het landgoed waarvan de vroege historie al teruggaat naar de twaalfde eeuw, werd eerst in 1930 bebouwd met een landhuis, nu rijksmonument, naar het ontwerp van de architect W. C. Hamdorff, die ook het Singer Museum in Laren ontwierp. Toen ‘Schapenduinen’ door de familie werd aangekocht had het huis jarenlang gediend als ondermeer jongensinternaat en tehuis voor verstandelijk gehandicapte kinderen en verkeerde het in zeer verwaarloosde staat. Zowel huis als tuin zijn helemaal opgeknapt en dienen alweer jaren als een heerlijk huis voor de familie. De eigenaar zal ons zelf rondleiden op dit lommerrijke landgoed en vertellen over de geschiedenis van het gebied. Het idee is om ook door het aangesloten Natura 2000 bos Dennenheuvel te wandelen, dit is in 2021 overgedragen door het klooster aan Stichting Schapenduinen. Dit bos is al ruim honderd jaar een gesloten rustgebied waar vrijwel niemand ooit kwam en met name het moerasgebied, waardoor een oerbos lijkt. In de volksmond heet het daarom ook wel het ‘sprookjesbos’. Het is een fikse wandeling, enige fitheid is wel vereist. We sluiten de wandeling af met een glaasje wijn in de tuin. In de strandvlaktezone aan de noordzijde van Bloemendaal ligt het uitgestrekte terrein van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis. In 1844 wordt het landgoed Meer en Berg verkocht aan de Provincie Noord-Holland. Naar ontwerp van J.D. Zocher verrees hier het krankzinnigengesticht Meer en Berg en het omliggende park, later Provinciaal Ziekenhuis Santpoort genaamd. Het is het eerste gesticht in Nederland dat buiten de stad is gebouwd en een van de drie provinciale gestichten die Noord-Holland telt. In 1986 sloot de kliniek en nu is het hoofdgebouw zorgvuldig omgebouwd tot woningen. Er waren meer gebouwen op het terrein aanwezig, elk met een eigen verhaal. De parkwachter van toen kent Park Brederode als zijn broekzak en maakt u graag deelgenoot van de geschiedenis van het park. Godfried Bomans heeft vele jaren in Bloemendaal gewoond. Onder leiding van Wim Vogel maken wij kennis met Bomans en zijn vakgenoten, onder wie Johannes van Vloten, Frederik van Eeden, Jac. P. Thijsse, Conrad Busken Huet, Ivan Toergenjev, Margreet Wijnstroom, Everhardus Johannes Potgieter en als jongste van hen Kees van Beijnum. Zij trekken aan ons voorbij net als de blekerijen en buitenplaatsen die Bloemendaal rijk is. iiaam 5

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 13