De stem van Signalement het Polygoon Journaal Herinneringen aan Philip Bloemendal I MIJN DE STEM ‘Polygoon spant de kroon ...voor zijn karretje’ www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 27 Inge de Wilde Philip enMartha op de Dam Twee derde van het boek is gevuld met herinneringen aan zijn jeugd en vooral aan de oorlogsjaren, waar de Joodse Philip 24 naaste familieleden verloor inclusief zijn broer Harry, net als hij voormalig leerling van het Kennemer Lyceum. Guido van Rijn schreef hierover in zijn artikel ‘De bitterheid in steen gevat’ in nr 3 van Ons Bloemendaal van 2022. Zelf wist Philip met veel geluk en een vals persoonsbewijs op de naam van ene ‘Petrus Johannes Zalm, woonachtig op het Hofje van Stoel in Bloemendaal’, aan de Holocaust te ontkomen. Meteen na de oorlog trouwde hij met Martha Bakker, nota bene de dochter van een NSB’er. Zij wees hem op een krantenadvertentie waarin een nieuwslezer bij ‘Radio Omroep Herrijzend Nederland’ werd gevraagd. Hij werd onmiddellijk aangenomen en vandaar kwam hij bij de Polygoon filmfabriek in Haarlem, die de wekelijkse iets wees erop dat Philip (‘Flip’ voor intimi), in 1918 geboren als zoon van een socialistische slager, in de filmwereld terecht zou komen. Hij ging naar het Kennemer Lyceum en daar leerde hij de onberispelijke dictie en licht geaffecteerde toon, die hem zo beroemd maakten. Philip Bloemendal Prijs De Stichting Philip Bloemendal Prijs keert sinds 2002 een keer per twee jaar een prijs uit aan een jonge talentvolle presentator. In 2022 ontving de radiopresentator van BNNVara Stephan Komduur deze stimuleringsprijs van 3.500 euro. bioscoopjournaals verzorgde. Huwelijkstrouw was niet zijn meest kenmerkende eigenschap. Hij was ‘altijd op jacht’, zoals zijn zoon schrijft. In Bloemendaal gaat het verhaal dat Bloemendal enige tijd op de Zuiderstationsweg woonde. Wonen is misschien teveel gezegd, maar hij ‘logeerde’ er allicht wel in die jaren met vele escapades. In 1977 scheidde hij, waarna hij hertrouwde met Ellen Mieke Olman. ‘Twee rollen en een geintje' Philip was redacteur, commentator, later hoofdredacteur en van 1981 tot 1983 directeur bij Polygoon. Hij spreekt de commentaren in, schrijft zelf zijn teksten en doet vaak eigenhandig de montage. Hij is een perfectionist en streng voor de cameramensen die hij op pad stuurt, met de boodschap: ‘twee rollen en een geintje’. Met andere woorden: ze moesten zuinig zijn met het filmmateriaal en zorgen dat er iets te lachen viel. Het leverde hem het verwijt op dat zijn journaals te weinig kritisch waren, maar dat hij het vooral luchtig wilde houden. Zijn relatie met het Koninklijk Huis was prima. Er ging geen item over de Oranjes de deur uit dat niet eerst door hen was goedgekeurd. Dat leidde ertoe dat Wim Kan de slogan ’Polygoon spant de kroon’ veranderde in ’Polygoon spant de kroon voor zijn karretje’. In de jaren zestig daalt de populariteit van Polygoon door de opkomst van de televisie. Het Tuschinski-concern vertoont al in 1962 de journaals niet meer in zijn voorprogramma’s. Uiteindelijk stopt de productie pas in 1986. In het boek van zijn zoon staan QR-codes waarmee online beelden en geluidsopnamen uit het archief van het Instituut voor Beeld en Geluid kunnen worden gedownload. Voor wie de legendarische stem van Philip Bloemendal nog graag eens wil horen. Robert Bloemendal en Rob de Lange, De stem van mijn vader. Het wonderlijke leven van Philip Bloemendal (Van Gorcum Assen 2022) 22,50 euro. Hij was een zeer Bekende Nederlander, maar toch zou niemand hem op straat herkennen. Zijn stem was echter wereldberoemd in Nederland als presentator van het Polygoon bioscoopjournaal tussen 1946 en 1983. Na zijn pensioen vertelde hij over zijn leven tijdens wandelingen met zijn zoon Robert, die er opnamen van maakte. In totaal zestien uren geluidsmateriaal. Die vormden de basis voor het boek De stem van mijn vader dat Robert schreef samen met een vriend, Rob de Lange. r Met wonderlijke leven van Philip Bloemendal N Robert BhurJuctittai

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 14