Border met hortensia's Overzichtsfoto bebouwing en boomgaard Fraai aangelegde tuin Haag en border met pioenen Vijver in landschap Zijaanzicht met walnotenboom e villa Inverdan (Vogelenzangseweg 170, Vogelenzang) is ontworpen door architect W.J. Pieterse, in opdracht van de familie Fris. In het blad Ons Bloemendaal, jaargang 3 (2011) doet zijn zoon Arnold Pieterse verslag van de carrière van zijn vader. In de periode 1923-1968 ontwierp W.J. Pieterse meer dan vijftig bouwwerken in Bloemendaal en omgeving. Twee daarvan hebben inmiddels de status van monument, waaronder Inverdan. Bij de aanleg van het terrein werd de toen al beroemde tuinontwerpster Mien Ruys gevraagd de tuin te ontwerpen en aan te leggen. Zij bleek als geen ander in staat om de tuin met het huis in te passen in de landelijke omgeving. Het begin In 1938 kocht de familie Fris het stuk grond aan de Vogelenzangseweg 170/178 te Vogelenzang. De heer J.J. Fris was tamelijk kapitaalkrachtig geworden als directeur van een firma in elektriciteitsmasten. Hij gaf architect W.J. Pieterse opdracht om een landhuis en een aanpalend huis (later de Kievit genaamd) op het terrein te ontwerpen en te bouwen en hij vroeg Mien Ruys de tuin vorm te geven. De heer Fris ontwikkelde ter plekke een fruitkwekerij en plantte daarom een grote boomgaard met appels en peren; tevens liet hij een appel- en perenkelder onder het huis aanbrengen. Het is onbekend of Mien Ruys ook de boomgaard heeft vormgegeven en de variatie aan appel- en perenrassen heeft uitgekozen. In ieder geval gedijde het fruit heel goed! In het tijdschrift Floralia, Huis en Hof, jaargang 77 no. 5 (1957), schrijft T. Vermaas: ‘Speciaal een tuin gelegen in Vogelenzang op moderne wijze met struikvormen beplant was zo beladen met eerste klasse fruit alsof ze waren aangehangen. Vooral peren als de Conference, Beurré Hardy, Seigneur d’Esperen en Doyenné du Comice waren bij het volmaakte af. Ook de appelen Goudreinet, Cox’s Orange Pippin, Charles Ross, Jonathan en nog andere waren voor deze zomer heel mooi.’ Dat succes toont al, aldus het artikel, dat tegen alle verwachting in de binnenduinrand goed fruit te kweken is. Over haar filosofie zegt ze in het Nieuwe vaste plantenboek (Moussault, 1979): ‘Het is een van de eerste eisen voor een grotere tuin, dat deze niet met een blik te overzien is, dat er altijd iets onverwachts de nieuwsgierigheid moet wekken, moet lokken tot een onderzoekstocht’. ‘Men kan de voorkeur blijven geven aan een min of meer architectonische vorm door middel van hagen en de eerdergenoemde pergola of men kan kiezen voor een landschappelijke aanleg. In het eerste geval ontstaan er als het ware kamers, ruimtes met een bepaald karakter: een kruidentuin, rozentuin, vijver of vasteplanten hoek.’ In die zin sluit de naam Inverdan, die zoveel betekent als ‘in het verborgene, achterafgelegen', aan bij haar filosofie. Fase 1: Familie Fris Toen Mien Ruys (1904-1999) in 1938 begon aan het ontwerp van de tuin, als gerenommeerd tuinontwerper, zal zij zeker geïnspireerd zijn geweest door de ligging in de binnenduinrand. Opgegroeid op de kwekerij van haar vader ‘Moerheim', was zij als kind al bekend met het kweken en ontwikkelen van vaste planten. Die introduceerde zij in haar tuinontwerpen, en daarmee was zij een voorloper; tuinarchitecten gaven tot dan toe de voorkeur aan eenjarige planten. Zij gebruikte ook graag nieuwe materialen zoals bielzen en grinttegels, waardoor zij de twijfelachtige bijnaam ‘bielzen Mien’ kreeg. Kenmerkend voor haar ontwerpen was eveneens het spelen met hoogteverschillen. In haar ontwerp liggen de huizen (ook huize de Kievit) iets hoger dan de tuinen eromheen. Die hebben grote grasvelden, poortjes, blokken beplanting, waarbij gebruik wordt gemaakt van terugkerende patronen. In blokken plaatst zij naast vaste planten ook groentes (onder andere rabarber) en hortensia’s op stam. Bij de aanleg van de vijver maakt zij gebruik van de mogelijkheid om tuin en landschap in elkaar te laten overgaan. ‘In het polderland kan de rechte sloot in de tuin ‘naar binnen worden getrokken’ waardoor de indruk wordt gewekt dat het eigen terrein onbegrensd is' D

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 16