Zoekplaatje 23 I www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 32 nr. 1 voorjaar 2023 nr. 1 voorjaar 2023 33 4 Tuinontwerp tekening februari 1982 van A.C. Dekker-Fokker, tuinarchitect De huidige zuid- en noordgevel met de opvallende vlakverdeling Frits van der Veldt Fase 2: Familie Koole In 1972 kocht de familie Koole het huis Inverdan van de familie Mulder. Bijna veertig jaar later, op het moment dat zij het huis verliet, werd de dan 85 jaar oude mevrouw Koole geïnterviewd door Gwen van Loon (FinancieelDagblad, 2 april 2011). Mevrouw Koole vertelde dat zij dolgelukkig was met het huis, de tuin en de boomgaard. Ze was een gepassioneerd tuinier en had een moestuin aangelegd, en er was een wei met schapen en konijnen. Het gezin Koole woonde zes jaar in het buitenland en toen zij terugkwamen in 1982 zijn de villa en de tuin opgeknapt. Tuinarchitect A.C. Dekker-Fokker maakte een uitgebreid nieuw beplantingsplan, want de borders met vaste planten waren intussen flink verwaarloosd. Het eerdere tuinontwerp van Mien Ruys bleef daarbij grotendeels intact. Na deze ingrijpende opknapbeurt was de tuin weer in volle glorie hersteld. Het naburige huis de Kievit was inmiddels verworven door de familie Ravenstein. Zij maakten van de appelkelder een paardenstal en bouwden er nog een paar stallen bij. Zo ontstaat een kleine manege; een deel van de boomgaard moet hiervoor wijken. Met dank aan de familie Swaab voor de zwart-wit foto en de verstrekte informatie. De kleurenfoto's zijn gemaakt door Natasja Wagner, Zandvoort. Fase 3: Familie Swaab In 2007 komt het huis de Kievit in het bezit van de familie Swaab. Mevrouw Ravenstein mag daar tot haar dood blijven wonen. In 2011 koopt de familie Swaab ook Inverdan. Het huis wordt wederom verbouwd en de tuin aangepast. De kas moet wijken en hier wordt een border met planten en grassen ontworpen door tuinarchitect Piet Oudolf. De oprijlaan wordt verplaatst en daarmee verdwijnen de laatste perenbomen. Kadastrale situatie van de voormalige bollenschuur met links daarvan de positie van de camera Op het zoekplaatje met de panoramafoto uit het voorlaatste nummer van Ons Bloemendaal kwamen verscheidene reacties binnen. Een viertal ervan bracht ons op het juiste spoor van de weergegeven locatie. Het blijkt te gaan om de bollenschuur met de omringende bebouwing van de voormalige bloembollenkwekerij van de familie Van Zadel. Oprichter van dit bedrijf was tuinman en bollenkweker Jan van Zadel die zich daar vanaf 1902 met zijn vrouw Anna de Koning vestigde. Zijn huis met de bijbehorende opstallen aan de Leidsevaart 77 te Heemstede stonden feitelijk aan de onverharde weg die vanaf de voornoemde vaart richting het klooster Alverna in Aerdenhout liep. Tegenwoordig staat dit pad bekend onder de naam Laantje van Alverna. Het was de laatste jaren herhaaldelijk in het nieuws wegens de omstreden afsluiting, met name voor wandelaars en het doorgaande fietsverkeer, door het plaatsen van een hekwerk en het opbreken van de onbewaakte spoorwegovergang. Maar terug naar de periode toen Jan van Zadel naast de bollentuin bij zijn huis ook tuingrond aan de Kadijk in Heemstede had liggen, die zich aan de overzijde van dezelfde Leidsevaart bevond maar dan verder zuidwaarts. Op donderdagochtend 25 februari 1932 sloeg het noodlot toe, toen de bollenloods van Jan van Zadel aan de Kadijk door onbekende oorzaak volledig afbrandde. Daarbij raakte niet alleen deze uit tufsteen opgetrokken schuur maar ook zo’n zevenhonderd meter aan stellingen verloren. Gelukkig was het bedrijfspand verzekerd. Zijn zoon Willem van Zadel zou later het bedrijf bij het ouderlijk huis voortzetten en bovendien flink uitbouwen. Daarnaast richtte Willem een succesvol exportbedrijf op, dat na het overlijden van zijn vader Jan in 1989 werd samengevoegd met het oorspronkelijke bloembollenbedrijf en verderging onder de firmanaam W. van Zadel Co. Inmiddels behoort de bollenteelt langs het Laantje van Alverna tot het verleden, waardoor de aanwezige bloembollenschuur haar functie verloor. Om die reden werd die aan het begin van deze eeuw in opdracht van de nieuwe eigenaar verbouwd tot een dubbel woonhuis. Daarbij bleef weliswaar de bestaande symmetrische gevelindeling volledig behouden maar wijzigde de aanblik van het pand toch aanzienlijk. De gevels van het twee verdiepingen tellende pand werden namelijk rondom van een witte pleisterlaag voorzien. Voorts zijn de raam- en deurpartijen strak afgebakend door middel van horizontale en verticale in donkergrijs uitgevoerde accenten. Ook de prominente daklijst met overstek wordt door dezelfde kleurstelling extra benadrukt, hetgeen het geheel een eigentijdse uitstraling geeft. De entree van beide woningen bevindt zich aan de noordzijde van het gebouw, waarvan de desbetreffende noordgevel naar het Laantje van Alverna gekeerd ligt. Tenslotte is het opmerkelijk dat de oostgevel van het woonpand - met inbegrip van de aangebouwde kantoorruimte - letterlijk op de grens van Bloemendaal en Heemstede staat en het Laantje van Alverna ter hoogte hiervan overgaat in de Boekenroodeweg, met als gevolg dat de dubbele woning nog net aan de laatstgenoemde weg te Aerdenhout geadresseerd staat. Mevrouw Swaab is een groot paardenliefhebber; de stallen zijn gerenoveerd en voorzien van zonnepanelen. De tuin blijft geheimzinnig mooi, afgescheiden van de drukke Vogelenzangseweg en is een plaatje gedurende elk jaargetijde. Er is nog steeds een border waar de hand van Mien Ruys goed zichtbaar is, namelijk de gemengde blokken met groentes en planten. Daarachter staan de hortensia’s- op-stam. Nagenoeg identieke opname als de reeds afgebeelde panoramafoto van zo'n twintig jaar terug (zie Ons Bloemendaal nr. 3 2022). Achter de bomenrij in de verte loopt de spoorlijn tussen Haarlem en Leiden met parallel daaraan de Leidsevaart (2022) j andpunt AERDENHOUT HEEMSTEDE u 7 21 S 27 \-

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 17