Van de redactie Uitnodiging voorjaarsbijeenkomst Dinsdagavond 11 april 2023 Reinier Mees De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Van de buitenplaats van Alexander Gogel, de sobere grondlegger van ons nationale belastingstelsel, is helaas niets meer over, maar hij vond er de rust die hij zocht. Annette Koster beschrijft de laatste jaren van deze opmerkelijke figuur, die zijn blauwselfabriek in het landelijke Overveen prefereerde boven een ministerspost in het woelige Den Haag. Rust kan ook naar twee kanten werken. Voor hoornist Jaap en harpiste Sylvia Prinsen-Veelo brengt de directe omgeving van hun voormalige koetshuis bij de villa ‘Karmel’ in het Duin en Daal niet alleen sereniteit, maar ook de ruimte om met hun muzikale exercities de rust van anderen niet te verstoren. Inge de Wilde ging bij hen op bezoek. Traditiegetrouw vindt u in ons lentenummer de aankondiging van de voorjaarsbijeenkomst van Ons Bloemendaal op dinsdag 11 april, dus ook het jaarverslag van het bestuur, en het aanbod van excursies van onze activiteitencommissie. Die passen heel goed in het rustige voorjaar, dat wij u van harte toewensen. O ja, en weet u misschien wie die vriendelijke en uiterst bedaarde heer is op ons ‘Zoekplaatje’? Je moet ze weten te vinden, maar er zijn er genoeg in onze gemeente: besloten paradijsjes, waar de bewoners de rust en het geluk vinden die Rutger Kopland zo mooi bezingt in zijn gedicht ‘Onder de appelboom’ Appelbomen waren er bijvoorbeeld te kust en te keur in de prachtige tuin van het huis Inverdan aan de Vogelenzangseweg, ontworpen door ‘bilzen- Mien’ Ruys, en in dit nummer beschreven door Wiebe Helder. Harry Scholten, telg uit het bekende Groningse geslacht van aardappelmeel- en strokartonmagnaten en huisarts te Aerdenhout, was helemaal geen rustzoeker, maar een fervent liefhebber van autorally’s en paardenrennen. Gert de Kruif schetst zijn onrustige leven. Philip Bloemendal, de stem van Herrijzend Nederland, was evenmin voor een kalm bestaan in de wieg gelegd, en dat zal niemand verbazen die zich zijn energieke voordracht in de Polygoonjournalen kan herinneren. Aldoor ‘op jacht’ als hij was, heeft hij het in het gezapige Bloemendaal niet lang uitgehouden. Hij zou dan ook nooit in aanmerking zijn gekomen voor de onderscheiding ‘Bloemendaler van het Jaar’ Wim Burggraaf legt uit hoe je dat wel kunt worden, en wie tot dusver zijn gehonoreerd met de gemeentelijke ‘Zilveren Erepenning', zoals de eerder genoemde hoornist Jaap Prinsen in 2006. Toelichting op de lezing van Reinier Mees: In opdracht van de gemeente Bloemendaal deed Reinier Mees samen met expert Peter Saal onderzoek naar de restanten van het militair erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog in de gemeente Bloemendaal, wat tot nu toe resulteerde in de aanwijzing van twee gebieden, elf bunkerensembles, twee losse bunkers en een loopgraafstructuur tot gemeentelijk monument. Het is voor zover bekend uniek in Nederland dat op zo’n grote schaal geïnventariseerd en beschermd is. In zijn lezing neemt hij ons mee in het onderzoek, vanaf de aanleg van de militaire verdedigingslinie dwars door Bloemendaal, tot aan de sporen die daarvan nu nog zichtbaar zijn op plekken waar veel Bloemendalers dagelijks voorbijwandelen. Programma: 19:30 uur 20.00 uur 20.30 uur 21.30 uur Op onze voorjaarsbijeenkomst staat dit jaar het militair erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog in Bloemendaal centraal. ezing ‘Het militair erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog in de gemeente Bloemendaal' door Reinier Mees. De voorjaarsbijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis, Bloemendaalseweg 158 te Overveen. Inloop, ontvangst met koffie of thee Opening door de voorzitter Toelichting door de secretaris op het jaarverslag 2022 Toelichting door de penningmeester op het financiële jaarverslag 2022 Lezing door Reinier Mees Borrel Reinier Mees groeide op in de gemeente Bloemendaal en studeerde daarna bouwkunde en erfgoedstudies. Als beleidsadviseur erfgoed bij MOOI Noord-Holland was hij onder andere verantwoordelijk voor de inventarisatie en aanwijzing van militair erfgoed in de gemeenten Amstelveen, Bloemendaal en Zaanstad. Vanuit het Steunpunt Monumenten Archeologie Noord-Holland ondersteunt hij in opdracht van de provincie Noord-Holland de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) bij het formuleren van een visie op de (internationale) betekenis van de Atlantikwall. Begin 2023 start MOOI Noord-Holland in opdracht van de RCE een pilotonderzoek naar de restanten van de Festung IJmuiden. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 4 5 L

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 3